TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Skomplikowana sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie znów dała znać. Wszyscy mający nadzieję na wyjazd i zobaczenie zabytków w Izraelu muszą zrewidować swoje plany.
reklama
MSZ oznaczył Izrael jako państwo do którego wyjazd jest absolutnie odradzany. Prosi też wszystkich Polaków o rejestrowanie się w systemie Odyseusz. Iran, choć nie objęty jeszcze ostrzeżeniem, z racji napiętej sytuacji także stał się mało bezpieczny.
Polacy są ewakuowani z Izraela wojskowymi samolotami. Pierwszy z nich wylądował o 5 rano w Warszawie. Do Izraela poleciały 3 samoloty - dwa Herculesy oraz jeden Boeing z medykami. Docelowo ma być ewakuowanych 200 osób, ale wiadomo w takich przypadkach więcej osób może poprosić o pomoc.
Sytuacja lokalna może się pogarszać, gdyż zarówno Iran, jak i Afganistan mogą wesprzeć walkę z Izraelem. Co w całej sytuacji zaskakuje, to fakt, że Izrael dał się zaskoczyć dużym atakiem zarówno rakietowym, jak i lądowym na własnym terytorium. To stawia pod znakiem zapytania przyszłe bezpieczeństwo w tym państwie, bo albo zawiódł wywiad, albo politycy zignorowali (celowo?) zagrożenie i nie byli przygotowani do zmasowanego ataku w którym brały tysiące bojowników. Po stronie Izraelskiej mówi się już o ponad 1000 ofiar śmiertelnych, jak i dziesiątkach porwanych Izraelczyków.
Różne analizy polityczne pokazują, że atak był zaskoczeniem dla społeczności międzynarodowej, jednak są wskazane prawdopodobne przyczyny eskalacji, które są znane na Bliskim Wschodzie. Chodzi o zbliżenie Arabii Saudyjskiej i Izraela przy pośrednictwie USA. Ta odwilż z krajem islamskim, stanowiła egzystencjalne zagrożenie dla Hamasu. Nasuwa się zatem podobieństwo do wydarzeń z 1993, gdy OWP z Jaserem Arafatem na czele zawarło porozumienie z Oslo, co spowodowało eskalację działań Hamasu.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami