TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W poniedziałek, 2 marca Komisja Europejska przedstawiła uaktualnione informacje na temat postępów poczynionych przez Albanię i Macedonię Północną w zakresie dalszych reform związanych z praworządnością, w szczególności w obszarach określonych przez Radę w czerwcu 2018 roku.
reklama
Oba kraje osiągnęły dalsze wymierne i trwałe rezultaty, dlatego też zalecenie Komisji dotyczące otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i północną Macedonią pozostaje aktualne.
Po przedstawieniu sprawozdań komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi przedstawił swoje uwagi: Po przyjęciu w lutym zmienionej metodologii procesu akcesyjnego przedstawiamy dziś nasze aktualizacje dotyczące Albanii i Macedonii Północnej. Pokazują one, że państwa te zintensyfikowały swoje prace i osiągnęły dalsze wymierne i trwałe rezultaty w kluczowych obszarach określonych w konkluzjach Rady z czerwca 2018 r. Komisja zdecydowanie podtrzymuje swoje zalecenia dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną i mam nadzieję, że państwa członkowskie podejmą w najbliższych tygodniach pozytywną decyzję.
Bałkany Zachodnie stanowią priorytet dla Komisji, która w 2020 roku będzie stosować podejście trójtorowe. 5 lutego Komisja przedstawiła swoją propozycję, aby przyspieszyć proces przystąpienia do UE poprzez uczynienie go bardziej wiarygodnym, dynamicznym, przewidywalnym i nadanie mu silniejszego politycznego kierunku. Jednocześnie Komisja zdecydowanie popiera swoje zalecenia dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, ponieważ obie te kraje nadal realizują reformy. Po trzecie, w ramach przygotowań do szczytu UE-Bałkany Zachodnie, który odbędzie się w Zagrzebiu w dniach 6 i 7 maja, Komisja przedstawi plan rozwoju gospodarczego i inwestycji dla tego regionu.
W przypadku Albanii przedstawiono postępy w realizacji reformy wymiaru sprawiedliwości oraz w procesie weryfikacji sędziów i prokuratorów, w oparciu o osiągnięcia w zakresie zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej, w tym w odniesieniu do uprawy konopi indyjskich i handlu twardymi narkotykami. Komisja wskazuje również na inne istotne kwestie, takie jak porozumienie w sprawie dalszych działań na rzecz reformy systemu wyborczego oraz wysiłki zmierzające do rozwiązania problemu nieuzasadnionych wniosków o azyl.
W przypadku Macedonii Północnej aktualizacja obejmuje istotne kroki podjęte w celu wzmocnienia niezależności sądownictwa, w tym niedawne przyjęcie zmienionej ustawy o prokuraturze. Pokazuje ona lepsze wyniki w walce z korupcją i przestępczością zorganizowaną, a także postępy w zakresie reformy służb wywiadowczych i administracji publicznej.
W kwietniu 2018 roku Komisja Europejska zaleciła otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. W czerwcu 2018 r. Rada uznała postępy i określiła drogę do otwarcia negocjacji akcesyjnych, w zależności od postępów poczynionych w niektórych kluczowych obszarach. W następstwie dalszych pozytywnych zaleceń Komisji w maju 2019 r. Rada przełożyła swoją decyzję na czerwiec, a następnie na październik 2019 r., zanim podjęła decyzję o powrocie do kwestii rozszerzenia przed szczytem w Zagrzebiu w maju 2020 r.
Oczekuje się, że w marcu 2020 r. Rada do Spraw Ogólnych omówi dalsze działania w zakresie polityki rozszerzenia, jak również postępy poczynione przez Północną Macedonię i Albanię, z myślą o rozpoczęciu rozmów w sprawie przystąpienia. Komisja Europejska przedstawi w ciągu kilku miesięcy bardziej szczegółową ocenę ogólnej sytuacji wszystkich partnerów w procesie rozszerzenia w ramach swojego rocznego pakietu rozszerzenia.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami