TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Linie lotnicze Emirates prezentują wyniki badań i zdradzają, jak sprawić, aby podróż z najmłodszymi upłynęła bez stresu. Dzieci poniżej 12. roku życia nudzą się już po 49 minutach lotu.
reklama
Młodzi podróżnicy średnio już po 49 minutach i 47 sekundach lotu zaczynają zadawać budzące grozę pytanie "Daleko jeszcze?". Z myślą o rodzicach walczących z nudą pociech, linie Emirates nawiązały współpracę z doktor Sandi Mann, psycholog i specjalistką w dziedzinie nudy z University of Central Lancashire. Wspólnie z przewoźnikiem dr Mann opracowała Współczynnik Dziecięcej Nudy (Child Boredom Quotient, CBQ) pozwalający rodzicom ustalić dokładny moment, w którym ich dzieci zaczną się nudzić, aby mogli zaplanować aktywności i podróżować bez zmartwień.
W oparciu o badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród ponad 2 tysięcy rodziców dzieci poniżej 12. roku życia oraz obserwacje zachowań dzieci podczas zabawy1, dr Mann podzieliła różne zajęcia na aktywne (A), pasywne (P), interaktywne (I), kreatywne (C) i sensoryczne (S), formułując współczynnik CBQ i umożliwiając rodzicom dobranie idealnego zestawu zajęć zapobiegających nudzie.
Badanie, w którym dwie trzecie rodziców (64%) przyznało, że martwi się, jak zająć swoje dzieci w podróży, a 43% obawiało się, że ich dzieci mogą przeszkadzać innym pasażerom, wykazało także, że najtrudniejszą do opanowania grupę stanowią maluchy w wieku 3-4 lat. Ankietowani często przekupywali dzieci, np. dając im przekąski (41%) w zamian za dobre zachowanie. Wśród innych sprawdzonych metod na odwrócenie uwagi rodzice wymieniali urządzenia elektroniczne (33%), nawet jeśli zabraniają z nich korzystać w domu, nowe zabawki (27%) czy zmęczenie dziecka bieganiem po lotnisku przed wejściem na pokład (16%).
Rodzice dzieci w wieku 3-4 lat odkrywają, że maluchy stają się bardzo aktywne fizycznie i bardziej niezależne, a także potrzebują bardziej wyszukanych form rozrywki niż wcześniej - powiedziała Dr Sandi Mann, psycholog i specjalistka w dziedzinie nudy, University of Central Lancashire. Przykładowo "elektroniczna niania", po którą rodzice chętnie sięgają w czasie lotu, może okazać się nieskuteczna w niektórych grupach wiekowych. Młodsze dzieci rozpraszają się szybciej niż starsze. Zamiana tej pasywnej czynności na bardziej aktywne czy kreatywne zajęcia sprawi, że dzieci nie będą się nudzić, niecierpliwić i przeszkadzać innym - dodała.
Okazuje się jednak, że rodzice podróżujący samolotem z dziećmi uciekają się nie tylko do przekupstwa. 7% badanych uczciwie przyznało, że po prostu zakłada opaskę na oczy, próbując odpocząć od swoich niespokojnych maluchów.
Najpopularniejszą formą rozrywki dla dziecka na pokładzie samolotu są filmy, które potrafią zająć je przez okres od około 40 minut w przypadku najmłodszych (0-2) do 1 godziny i 45 minut w przypadku najstarszych (11-12 lat). Na drugim miejscu znajdują się gry na urządzeniach mobilnych lub w systemie rozrywki pokładowej (skuteczne przez okres od 30 minut u najmłodszych do 1,5 godziny u najstarszych).
Tymczasem spośród zajęć kreatywnych rysowanie cieszyło się największą popularnością w grupie do 9 lat, kiedy to ciekawsze stają się różne quizy i puzzle. Najmłodszym z kolei najbardziej podobają się kolorowanki i książki z naklejkami.
Bardzo małe dzieci nie potrzebują zbyt wyszukanych rozrywek w podróży samolotem i będą najbardziej zaciekawione otoczeniem - w tym innymi pasażerami i, oczywiście, swoimi rodzicami. Może być to na przykład zabawa w "zgadnij, co widzę" czy spacer po samolocie, który kilkulatkom zapewni odrobinę ruchu, a niemowlakom - zróżnicowane bodźce wizualne. Znakomite efekty przynosi także śpiewanie czy zabawy interaktywne, na przykład w "a kuku! - stwierdziła dr Mann. -Starszym dzieciom można wręczyć proste materiały takie jak zeszyt i długopis, książka z łamigłówkami czy komiks. Od czasu do czasu należy zrobić przerwę na spacer po samolocie i ograniczyć pasywne oglądanie filmów, podobnie jak w domu. Rodzice nie powinni obawiać się, że dziecko będzie się nudzić. Pozostawione same sobie z bardzo podstawowym wyposażeniem znajdzie kreatywne zajęcie - dodała.
Dr Sandi Mann stworzyła orientacyjny przewodnik odpowiadający na pytanie, jak zaplanować podróż samolotem dla dzieci z każdego przedziału wiekowego. Zajęcia zostały podzielone na aktywne (A), pasywne (P), interaktywne (I), kreatywne (C) i sensoryczne (S), a koncepcja oparta jest na mieszaniu powyższych grup oraz przerywaniu aktywności w odpowiednim momencie, co pozwoli na redukcję nudy.
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Emirates przez firmę Censuswide w czerwcu 2017 roku. Dane zebrano w anonimowej ankiecie internetowej. Próba składała się z 2 006 rodziców dzieci w wieku 0-12 lat z Wielkiej Brytanii, którzy podróżowali z nimi samolotem.
Opracowując Współczynnik Dziecięcej Nudy, dr Sandi Mann posłużyła się także obserwacjami 90 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat podczas zabawy, aby zbadać, jak dzieci zachowują się w codziennych warunkach.
Współczynnik Dziecięcej Nudy Emirates według dr Sandi Mann: wiek x zajęcie x czas, dopóki dziecko nie zacznie się nudzić (w minutach).
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami