TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-08-14 - Rejestr przestępców seksualnych jak sito?

Od 1 stycznia, organizatorzy turystyki, szkoły i wszyscy, którzy swoją działalność związali z sektorem świadczącym usługi wychowawcze, medyczne bądź opiekuńcze dla dzieci dostali narzędzie pozwalające na weryfikację potencjalnych pracowników - Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

reklama


Jak się okazuje, narzędzie to ma wady, gdyż przestępcy mogą pozostać niewpisani do tego rejestru! W wykazie publicznym, do którego każdy może zajrzeć, znajdują się informacje o 822 sprawcach. W drugiej część rejestru - z ograniczonym dostępem - znajdują się informacje o ponad 3200 osobach. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. W rejestrze szczegółowym znajdują się takie informacje jak data i miejsce popełnienia przestępstwa, kwalifikacja czynu, oznaczenie sądu zajmującego się sprawą, wiek ofiary oraz informacje o przebiegu wykonywania kary, czy zwolnieniu warunkowym.

Zgodnie z art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, m.in. organizatorzy wypoczynku dla dzieci mają obowiązek sprawdzenia, czy zatrudniona przez nich osoba nie figuruje w rejestrze z dostępem ograniczonym. Sam rejestr jest dostępny pod adresem rps.ms.gov.pl

Jak pisze Gazeta Prawna, istnieje furtka, która pozwala skazanym wykreślić się z tego mało zaszczytnego rejestru, co powoduje, że skontrolowanie osób przed przyjęciem do pracy z dziećmi może okazać się. Jak podaje Gazeta, każdorazowo o zamieszczeniu danych decyduje sąd, oceniając, czy nie godziłoby to w prywatność lub inny ważny interes ofiary, bądź jej bliskich. Warto zauważyć, że do wielu spośród przestępstw seksualnych dochodzi w rodzinie, więc pole do uznania, że zamieszczenie danych sprawcy godziłoby w interes ofiary lub jej bliskich jest dość szerokie. Więcej - prawo.gazetaprawna.pl

Zatem organizatorzy nie mogą do końca ufać danym z rejestru, bo są przestępcy w nim nie ujęci. Z tego powodu nie można rezygnować z dotychczasowych metod weryfikacji osób pracujących z dziećmi.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com