TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2021-01-27 - Posłowie z Komisji chcą dodatkowej pomocy dla turystyki
Po dużych sporach i w kolejnym posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki uchwalono dezyderat do premiera Mateusza Morawieckiego.
reklama
Dezyderat jako akt prawny przedstawiający oczekiwania posłów nie znaczy zbyt wiele. Jednak pokazuje on, że propaganda sukcesu i pomocy dla gospodarki się sypie.
Posłowie zaproponowali, aby:
- przesunąć termin wdrożenia kas on-line dla gastronomii i hotelarzy,
- objęcia pomocą firm, które rozpoczęły działalność w 2020 roku,
- objęcia pomocą z tarczy PFR 2.0 osób z jednoosobową działalnością i spółek bez pracowników,
- postojowego i zwolnienia z płatności składek ZUS od grudnia 2020 do odmrożenia gospodarki,
- rekompensaty wpływów, utraconych z powodu pandemii, dla wszystkich samorządów (nie tylko gmin górskich),
- jak najszybszego uruchomienia stoków, bazy noclegowej i gastronomii z zachowaniem reżimów sanitarnych.
Ważną częścią dezyderatu stał się tekst przygotowany przez posła Grzegorza Matusiaka (PIS):
Ważną cechą turystyki jest jej wysoki efekt mnożnikowy, dzięki któremu na każde 1 tys. miejsc pracy w przemyśle turystycznym (hotele i biura podróży) przypada kolejne 1 tys. miejsc pracy w gospodarce turystycznej (restauracje, wyrób pamiątek, transport, sprzedaż detaliczna). Dlatego, w obecnej sytuacji, negatywne skutki ekonomiczne, związane z epidemią COVID-19, należy rozpatrywać także w dużo szerszym aspekcie. Dotyczą one zarówno dochodów utraconych przez samorząd terytorialny i branżę turystyczną jak i sektor prywatny funkcjonujący jako część gospodarki turystycznej.
Regiony turystyczne stają przed wyzwaniem nie tylko utraty dochodów, ale także możliwości narastania problemów społecznych. Utrata pracy, brak dochodów i niepewność mogą wywołać poczucie wykluczenia społecznego i negatywnie wpłynąć na życie społeczne. Dlatego zamknięcie turystyki dotkliwe wpływa na osłabienie całego systemu gospodarczo-społecznego obszarów, dla których turystyka stanowi główne źródło funkcjonowania i dalszego rozwoju.
Informacja o programie wsparcia dla gmin górskich w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych została przyjęta bardzo pozytywnie, tak jak i poprzednie działania wspierające branżę turystyczną. Członkowie Komisji mają świadomość, że zapewnienie instrumentów finansowych, które pokrywałyby wszystkie starty będące wynikiem epidemii, jest niemożliwe w kontekście prognozowanej kolejnej fali epidemii i szybko zmieniającej się sytuacji.
Jednak, mając na uwadze fakt, iż turystyka, jako dziedzina niejednorodna, wpływa na wiele innych dziedzin gospodarki, m.in. transport i handel detaliczny, poprawia ekonomiczną spójność terytorialną poprzez redystrybucję dochodów oraz stanowi o rozwoju społeczno-gospodarczym regionów o cennych walorach naturalnych, Komisja wnosi, aby rozważyć przygotowanie kolejnych narzędzi wsparcia.
Komisja zwraca uwagę, że ważnym źródłem finansowania wsparcia odbudowy i rozwoju turystyki po pandemii COVID-19 mogą być także fundusze Unii Europejskiej przekazywane m.in. w ramach Krajowego Programu Odbudowy.
Komisja wnosi dodatkowo, aby Rząd podjął intensywne działania na rzecz zwiększenia poziomu finansowania turystyki z tych środków, a także na rzecz uwzględniania przedsięwzięć turystycznych w przygotowywanych programach operacyjnych
Formalnie na dezyderat premier ma odpowiedzieć w ciągu miesiąca. Jednak dziś Onet podał, że wg. nieoficjalnych informacji, w czwartek zamknięcie gastronomii i hoteli zostanie przedłużone na cały luty.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami