TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-03-05 - Turyści będą mogli skorzystać z odnowionych tężni w Ciechocinku

Symbol Ciechocinka, zespół największych w Europie drewnianych tężni już wkrótce odzyska dawny blask.

reklama


Odnowione zostaną wymagające pilnej modernizacji dwie tężnie (numer 1 i 3). Remont przejdzie również budynek przepompowni solanki. 4 marca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się uroczystość podpisania umowy z wykonawcami inwestycji, którzy już w marcu wejdą na plac budowy. W spotkaniu uczestniczyli marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść.

Ciechocińskie tężnie są unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki, tworzącym niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja przywróci tężniom ich funkcję i pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Pracujemy też nad procedurami i mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze i coroczne odnawianie niszczejących elementów tężni, by uniknąć sytuacji, jaką mamy obecnie - przejęliśmy tężnie, które od blisko czterdziestu lat nie były w ogóle remontowane - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Inwestorem rewitalizacji jest Uzdrowisko Ciechocinek, które administruje kompleksem tężni w imieniu samorządu województwa.

Rewitalizację przejdą dwie zabytkowe tężnie, obiekty mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Długość tężni nr 1 to 655 metrów, tężnia nr 3 liczy 363 metry długości. Zakres inwestycji obejmuje odtworzenie zniszczonych elementów konstrukcyjnych obu tężni (w przypadku tężni nr 1 będzie to odnowienie całej konstrukcji), w tym wymianę drewnianych pali oraz naprawę fundamentów. Wyremontowane zostaną pomosty górne i dolne, konstrukcje nośne i zbiorniki solankowe. Tężnie pokryje nowa tarnina. Renowację przejdzie zabytkowy wiatrak tężni nr 3 (obecnie nieczynny, przed laty służący do tłoczenia solanki z wykorzystaniem siły wiatru). Obiekty zostaną dobrze oświetlone, jak w przypadku cennych zabytków.

Gruntowny remont przejdzie także budynek przepompowni solanki. Wykonawcy położą nowy dach i odnowią elewację. Wewnątrz pojawią się nowe posadzki i okładziny ścienne odporne na działanie solanki. Zakres prac obejmuje również wymianę elementów instalacji elektrycznej i remont trzech pomp solankowych.

Teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki.

Zakończenie prac modernizacyjnych zaplanowano na koniec 2021 roku. Wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com