TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-12-08 - Lotnisko w Rzeszowie będzie lepiej skomunikowane

7 grudnia 2020 r. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę z wykonawcą projektu i budowy linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej w Rzeszowie w ramach projektu "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

reklama


Dzięki inwestycji zwiększy się częstotliwość kursowania pociągów na trasach w aglomeracji rzeszowskiej ze stolicy województwa do Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej, Strzyżowa nad Wisłokiem oraz do Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka.

Nowa inwestycja będzie służyć pasażerom korzystającym z usług podrzeszowskiego lotniska. Termin oddania linii kolejowej do użytku - czyli koniec 2023 roku - zbiegnie się z czasem, w którym według ekspertów ruch pasażerski powróci do stanu sprzed pandemii, a być może jeszcze bardziej się zdynamizuje. Ta jedna z najważniejszych inwestycji transportowych w regionie ma również duże znaczenie dla naszych sąsiadów, czyli całego biznesowego serca regionu, jakim stała się Jasionka. Mamy tu rozwijającą się strefę ekonomiczną, duże inwestycje czy centrum kongresowe G2A Arena. Szybkie, tanie i, co dla nas istotne, ekologiczne środki transportu z Rzeszowa do Jasionki są jednym z fundamentów strategii rozwoju regionu i naszego lotniska. - skomentował Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Na linii ze stolicy województwa do Kolbuszowej dodatkowy dostęp do kolei zapewnią przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Osiedle Niwa, Kolbuszowa Górna. Mieszkańcy zyskają dogodny dostęp do kolei na przystanku Zaczernie oraz na stacji Kolbuszowa. Zaplanowano tam dodatkowe perony, a przebudowa stacji zapewni możliwość większej liczby połączeń.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają nowe przystanki. W stolicy województwa podkarpackiego będą dwa: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a na trasie do Strzyżowa jeszcze dodatkowe cztery: Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa i Glinik Charzewski. Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego. Zainstalowane zostaną stojaki rowerowe. Planowana jest także przebudowa przejazdów kolejowo - drogowych.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

W ramach projektu przewidziano budowę 4 mijanek, które zwiększą możliwości podróży na dwóch trasach z Rzeszowa do Kolbuszowej i do Strzyżowa. Nowe odcinki torów zapewnią lepszą przepustowość i sprawniejszy ruch. Efektem będzie lepiej dostosowany do potrzeb pasażerów rozkład jazdy pociągów.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej realizowana jest w ramach projektu "Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej" za prawie 300 mln zł. Dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 209 mln zł. Czas realizacji zadania to 32 miesiące od podpisania umowy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com