TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-02-25 - Inwestycja w Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia na ukończeniu

Morze Polaków (Mare Polonorum) - tak jezioro Gopło nazywał kronikarz Jan Długosz.

reklama


Widok na ten akwen rozciąga się z tarasu zabytkowego pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy, zmodernizowanego i zaadaptowanego na nową siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Zakończono już prace budowlane. Końca dobiegają aranżacja wystawy przyrodniczo-historycznej i wyposażanie sal.

Zmierzająca ku końcowi inwestycja pozwoli edukatorom Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia na prowadzenie zajęć w komfortowych warunkach, a zakupiony sprzęt umożliwi przekazywanie wiedzy przyczyniającej się do kształtowania podstaw proekologicznych zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych w zróżnicowany sposób. Samorząd województwa z satysfakcją wspiera realizację projektów służących zachowaniu unikatowych walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego naszego regionu - podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

W ramach inwestycji istniejący budynek pałacyku przy Mysiej Wieży w Kruszwicy przeszedł gruntowną modernizację i termomodernizację. Ponadto dobudowana została nowa część (parter i pierwsze piętro), w której znajdą się między innymi podzielona na sekcje ekspozycja przyrodniczo-historyczna oraz sale wykładowa i multimedialna. Zakończono już prace budowlane. Trwają końcowe przygotowania do aranżacji wystawy przyrodniczo-historycznej, na której pojawią się m.in. dyby z Mysiej Wieży oraz księgi Samuela Pufendorfa z 1694 roku. Do nowych pomieszczeń trafi też sprzęt edukacyjny. W ramach działalności parku planowane są wystawy tematycznie związane z miastem, np. z winiarnią czy zakładami olejarskimi. Dzięki realizacji projektu w nowej siedzibie parku będzie można organizować zajęcia z edukacji ekologicznej. Planuje się, że rocznie takie lekcje zostaną przeprowadzone dla co najmniej 2 tysięcy osób.

Częścią całej inwestycji jest również zarybienie Gopła, poprzez wpuszczenie narybku suma europejskiego.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia to 3,3 mln złotych. 1,3 mln złotych to środki własne budżetu województwa, 1,5 mln złotych wynosi dofinansowanie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO), natomiast wkład Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 480 tysięcy złotych. Umowa na wsparcie inwestycji została podpisana w lutym ubiegłego roku.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com