TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
15 grudnia zaczęło obowiązywać w Kanadzie nowe rozporządzenie o ochronie pasażerów samolotów (Air Passengers Protection Regulations - APPR; sygn. SOR/2019-150). Zgodnie z jego treścią, pasażerowie wszystkich linii lotniczych podróżujący do, z oraz wewnątrz Kanady, mogą liczyć na lepszą opiekę, szybszą komunikację i wyższe odszkodowania za odwołane lub opóźnione loty.
reklama
Zakres nowego kanadyjskiego prawa jest szerszy niż jego europejski odpowiednik. Obejmuje bowiem nie tylko opóźnione i odwołane loty oraz odmowę przyjęcia na pokład, ale także prawa podróżnych poniżej 14 roku życia, odszkodowanie za uszkodzenie lub utratę bagażu, uczciwą reklamę cen biletów lotniczych, a nawet transport instrumentów muzycznych.
Pierwsza faza zmian w kanadyjskich przepisach o ochronie pasażerów weszła w życie 15 lipca tego roku i obejmowała przepisy związane z komunikacją. Zgodnie z nimi, pasażerowie powinni być informowani w sposób niezwłoczny i zrozumiały o swoich prawach w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu, odmowy przyjęcia na pokład, zagubienia lub uszkodzenia bagażu. Nowelizacja zakładała również konieczność zapewnienia dzieciom poniżej 14 roku życia miejsca pozwalającego na kontakt z opiekunem (w grudniu regulacja została doprecyzowana poprzez wprowadzenie wymogu wskazania konkretnego miejsca i rzędu, w zależności od wieku dziecka).
Gdy dochodzi do opóźnienia, linie lotnicze muszą informować pasażerów o aktualnym statusie ich lotu co pół godziny, aż do potwierdzenia nowej godziny odlotu za pośrednictwem słyszalnego i widzialnego ogłoszenia oraz poprzez e-mail lub SMS. Linie lotnicze powinny także zapewnić dostęp do komunikacji osobom z niepełnosprawnościami, w obsługiwanym przez nie formacie (elektronicznym, drukowanym, lub w razie potrzeby - w alfabecie Braille'a). W momencie odmowy wejścia na pokład z powodu przepełnienia, linia lotnicza powinna znaleźć ochotników, którzy zrezygnują z miejsca i wydadzą pisemne potwierdzenie uzgodnionych świadczeń przed odlotem. Należne im odszkodowanie zależy od długości opóźnienia w przybyciu do miejsca docelowego. Ponadto, gdy pasażerowie czekają na opóźniony start w samolocie, mają prawo dostępu do działających toalet, właściwej wentylacji i temperatury, a także jedzenia i picia oraz do możliwości komunikowania się z osobami spoza samolotu. W przypadku zagubienia lub utraty bagażu z winy linii lotniczych, przewoźnik ponosi odpowiedzialność do wysokości ok. 2100 USD za loty krajowe.
Wiele rozwiązań wprowadzonych w Kanadzie jest wzorowanych na europejskich przepisach regulujących prawa pasażerów. Wprowadzone w Kanadzie rozwiązania zapewniają dalej idącą ochronę pasażerom i przyznają im szerszy zakres uprawnień, a także nakładają wyższy standard w zakresie obowiązków informacyjnych niż ustawodawstwo unijne. - mówi Kamila Szczygieł, adwokat z firmy GIVT, zajmującej się uzyskiwaniem odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty oraz w przypadku odmowy wejścia na pokład.
Na dostosowanie się i wprowadzenie kolejnych udogodnień dla pasażerów dano przewoźnikom 6 miesięcy. Druga faza zmian, obowiązująca od 15 grudnia, dotyczy przede wszystkim minimalnej wysokości odszkodowań za opóźnienie lub odwołanie lotu, które są obliczane na podstawie długości opóźnienia po przylocie do miejsca docelowego i wynoszą:
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami