TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
W ciągu ostatnich kilku tygodni w Europie nastąpił gwałtowny wzrost liczby przypadków COVID i rozprzestrzeniania się mutacji Omikron.
reklama
Podczas gdy Komisja Europejska ogłosiła w grudniu 20211 r., że unijny cyfrowy certyfikat COVID (DCC) będzie ważny przez dziewięć miesięcy bez szczepienia przypominającego, kilka krajów UE - w tym Francja, Włochy, Dania i Malta - postanowiło skrócić ważność przepustek do szczepień na użytek krajowy do siedmiu lub trzech miesięcy. Szereg państw wprowadziło również dodatkowe wymogi dotyczące badań, które mają zastosowanie do zaszczepionych/wyleczonych podróżnych z UE, co jest sprzeczne z obowiązującymi zaleceniami Rady.
Stowarzyszenia transportowe i turystyczne są bardzo zaniepokojone powstaniem nowej mozaiki przepisów w całej Europie. Przedstawiciele branży popierają stanowisko Komisji Europejskiej, zgodnie z którym zharmonizowany okres ważności DCC "jest niezbędny dla bezpiecznego swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE". Chociaż Komisja zaleca, aby państwa członkowskie UE stosowały ten sam okres ważności DCC w przypadku podróży wewnątrz UE i na poziomie krajowym, pojawiające się rozbieżności są niepokojące. Państwa członkowskie powinny również dostosować się do zaleceń Rady w miarę ich uzgadniania i okresowej aktualizacji, tak aby podróżowanie między państwami członkowskimi było możliwe na równych warunkach w całej UE przez cały czas. Pod stanowiskiem podpisały się m.in. Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej, Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych, Europejskie Zrzeszenie Regionalnych Linii Lotniczych, Europejska Organizacja Turystyki, Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizatorów Rejsów Wycieczkowych, czy Airlines 4 Europe.
Przedstawiciele branży podkreślają, że pandemia COVID-19 doprowadziła do największej globalnej recesji od czasów II wojny światowej. Dane wskazują na słabsze wyniki gospodarcze UE w latach 2019-obecnie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a prognozy potwierdzają, że poprawa sytuacji jest mało prawdopodobna przed 2023 r.
Organizacje turystyczne ubolewają nad tym, że choć pandemia szaleje od dwóch lat, część państw członkowskich UE nadal działa jednostronnie, przyjmując różne okresy ważności DCC, a także rozbieżne przepisy dotyczące dzieci i młodych dorosłych poniżej 18 roku życia. Będzie to miało bezpośredni wpływ na rodziny, które chcą wyjechać na ferie zimowe, a później na wiosnę tego roku.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami