TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-10-17 - Otwarcie portu lotniczego na Wyspie św. Heleny

Najbardziej odosobniona wyspa na świecie, Wyspa Św. Heleny może się kojarzyć z postacią Napoleona Bonaparte, który przebywał tam w ostatnich latach swojego życia. Teraz już jest dostępna dla turystów.

reklama


Dotarcie na wyspę było dotychczas bardzo ograniczone ze względu na odizolowanie od reszty świata. Położona jest na Oceanie Atlantyckim, ok. 1,9 tys. km od wybrzeży Afryki i 1,8 tys. km od brzegów Ameryki Południowej. Od najbliższej Wyspy Wniebowstąpienia, będącej również terytorium brytyjskim, dzieli ją aż 1,1 tys. km. Jest to mała wyspa na której żyje niespełna 4,3 tysiące mieszkańców. Jedynym środkiem komunikacji z wyspą był statek Brytyjskiej Poczty Królewskiej "RMS St. Helena". Do tej pory prom do wyspy dobijał raz w miesiącu.

Dlatego też turystyka nie była rozwinięta na Św. Helenie. Teraz to z pewnością się zmieni. W zeszłą sobotę, na wyspie wylądował pierwszy samolot komercyjnych linii lotniczych z 78 pasażerami na pokładzie. Samolot przyleciał z Johannesburga w RPA i była to maszyna należąca do Airlink południowoafrykańskich linii lotniczych. Już w 2010 r. miało zostać otwarte lotnisko, wszystko jednak przesunęło się w czasie.

Ostatecznie port został zakończony w wrześniu 2015 roku. Na komercyjny lot trzeba było czekać aż 2 lata. Okazało się, że silne wiatry mogą stanowić zagrożenie dla dużych samolotów. Po licznych testach i badaniach zezwolono na użytkowanie lotniska, jednak przez mniejsze samoloty niż planowano. Ceny biletów wynoszą ok. tysiąc funtów w dwie strony.

Miejscowa korporacja St. Helena Leisure Corporation planuje przyciągnąć na wyspę bogatych turystów. Chce wybudować m.in. luksusowe hotele i pole golfowe. Za firmą stoi międzynarodowa grupa hotelarska Oberoi Hotels and Resorts, która posiada prestiżowe hotele od Australii po Mauritius.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com