TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-01-18 - Hotele w stanie krytycznym

Co piąty hotel w Polsce w grudniu 2020 roku był zamknięty, a w większości działających obiektów frekwencja gości nie przekraczała 10 proc. - wynika z branżowej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat wyników hoteli w minionym miesiącu. Hotelarze krytycznie oceniają cały 2020 rok. W 54 proc. hoteli liczba sprzedanych noclegów w ubiegłym roku zmniejszyła się o więcej niż połowę.

reklama


GrudzieÅ„ byÅ‚ niestety kolejnym miesiÄ…cem pogorszenia i tak już fatalnych wskaźników operacyjnych hoteli. Przede wszystkim liczba zamkniÄ™tych hoteli wzrosÅ‚a do 20 proc. WÅ›ród otwartych obiektów 84 proc. odnotowaÅ‚o Å›redniÄ… frekwencjÄ™ poniżej 20 proc., z czego aż 62 proc. poniżej 10 proc. FrekwencjÄ™ powyżej 30 proc. zadeklarowaÅ‚ zaledwie co dwudziesty hotel. Podobnie jak w poprzednich miesiÄ…cach nie ma różnicy we wskaźnikach obÅ‚ożenia pomiÄ™dzy hotelami poÅ‚ożonymi w miastach i poza nimi. Oznacza to, że hotele pobytowe zanotowaÅ‚y równie zÅ‚e wyniki co obiekty miejskie.

Wskaźnik Å›redniej ceny pozostaÅ‚ na tak samo niskim poziomie jak w listopadzie. 79 proc. hoteli odnotowaÅ‚o niższe ceny niż w grudniu 2019 roku, przy czym dla 63 proc. spadki byÅ‚y wiÄ™ksze niż o 10 proc. JednoczeÅ›nie 18 proc. hoteli utrzymaÅ‚o Å›rednie ceny zbliżone do roku poprzedniego.

Na bardzo niskim poziomie nadal utrzymujÄ… siÄ™ pobyty goÅ›ci zagranicznych - 91 proc. hoteli odnotowaÅ‚o ich udziaÅ‚ poniżej 10 proc. Analogiczna sytuacja dotyczy tzw. przemysÅ‚u spotkaÅ„ (MICE), aż 92 proc. hoteli zadeklarowaÅ‚o, że udziaÅ‚ tego segmentu w przychodach grudnia byÅ‚ nie wiÄ™kszy niż 10 proc.

Znikoma liczba rezerwacji do wiosny, wiele hoteli pozostanie zamkniętych

Dane dotyczÄ…ce przyjÄ™tych rezerwacji na kolejne miesiÄ…ce potwierdzajÄ… dotychczasowe negatywne obserwacje. Na zupeÅ‚ny brak perspektyw dla odbudowania zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego wskazuje przede wszystkim to, że przytÅ‚aczajÄ…ca grupa hoteli planuje w styczniu pozostać zamkniÄ™ta - aż 55 proc. Z pozostaÅ‚ych hoteli aż 82 proc. podaje stan rezerwacji na styczeÅ„ nieprzekraczajÄ…cy 10 proc. posiadanych pokoi.
W lutym i marcu planowana grupa hoteli zamkniÄ™tych zdecydowanie siÄ™ zmniejsza - poniżej 10 proc. Z kolei ogromnÄ… część, aż 92 proc, stanowiÄ… hotele, które deklarujÄ… stan rezerwacji w lutym poniżej 10 proc. posiadanych pokoi, z czego brak rezerwacji w ogóle wykazuje 47 proc. Odpowiednio w marcu jest to 91 proc. rezerwacji poniżej 10 proc. posiadanych pokoi, z czego brak rezerwacji w ogóle - 45 proc. obiektów.

Poważne trudności finansowe w zdecydowanej większości obiektów, jeszcze gorsze prognozy i nastroje

Podobnie jak w listopadzie, 84 proc. ankietowanych hoteli ma lub deklaruje, że w najbliższym czasie bÄ™dzie miaÅ‚o, trudnoÅ›ci zwiÄ…zane z utrzymaniem pÅ‚ynnoÅ›ci finansowej. 84 proc. hoteli nie przewiduje osiÄ…gniÄ™cia zysku z dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej wczeÅ›niej niż na koniec 2022 roku. 97 proc. hoteli prognozuje powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19 nie wczeÅ›niej niż w roku 2022 i z tym rokiem zwiÄ…zane sÄ… najwiÄ™ksze oczekiwania (41 proc. obiektów), co oznacza pogorszenie prognoz w stosunku do listopada o 7 pp.

W obecnej sytuacji przytłaczająca większość ankietowanych hoteli wskazuje, że dalsza pomoc rządowa jest absolutną koniecznością dla przetrwania. Aż dla 86 proc. hoteli jest ona niezbędna dla utrzymania płynności finansowej w 1. kwartale 2021 roku.
Nastroje w branży hotelarskiej sÄ… coraz gorsze, aż 83 proc. hoteli wskazaÅ‚o na bardziej pesymistyczne niż w poprzednich miesiÄ…cach. Jest to dramatyczne pogorszenie sytuacji, odpowiadajÄ…ce fatalnym prognozom biznesowym dotyczÄ…cym przyjÄ™tych rezerwacji na kolejne miesiÄ…ce.

Rok 2020 - bez precedensu i pod kreskÄ…

Hotelarze krytycznie podsumowują cały miniony rok. Z odpowiedzi ankietowanych rysuje się obraz najgorszego okresu w ciągu ostatniego ćwierćwiecza branży hotelowej w Polsce. Ponad połowa (55 proc.) hoteli wskazała średni wskaźnik frekwencji w 2020 roku poniżej 30 proc., a więc także poniżej progu rentowności. Jednocześnie tylko 21 proc. hoteli zanotowało frekwencję powyżej 40 proc.

W 54 proc. hoteli liczba sprzedanych pokojonocy w 2020 roku zmniejszyÅ‚a siÄ™ o wiÄ™cej niż 50 proc. W stosunku do roku 2019 zaledwie 1 proc. hoteli wskazaÅ‚o na ich wzrost. 72 proc. hoteli zanotowaÅ‚o spadek Å›redniej ceny w 2020 roku w stosunku do roku poprzedniego, w tym dla 31 proc. hoteli spadek ten byÅ‚ wyższy niż 20 proc. Tylko 9 proc. hoteli zanotowaÅ‚o jej wzrost.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com