TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-10-05 - Warszawa wprowadza nową politykę turystyczną

Stołeczne władze wprowadzają "Politykę turystyczną m.st. Warszawy", która ma zapewni jej spójność z innymi funkcjami miasta - poinformował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

reklama


Za najważniejsze kierunki rozwoju turystyki, władze stolicy uznały zwiększenie aktywności turystycznej w dzielnicach, stosowanie proekologicznych rozwiązań w usługach turystycznych, zachowanie równowagi pomiędzy potrzebami turystów i mieszkańców - m.in. te postulaty znalazły się w dokumencie wprowadzonym przez Warszawę.

Pojemność turystyczna Warszawy nie została osiągnięta - miasto ma możliwości przyjęcia większej liczby odwiedzających niż w 2019 roku. Tym samym powrót do wskaźników sprzed pandemii COVID-19 oraz dalszy wzrost całkowitej liczby turystów i odwiedzających jednodniowych jest pożądany. - można przeczytać w dokumencie. Władze miasta nie chcą jednak się ścigać z innymi miastami, o przyciągniecie jak największej liczby turystów i odwiedzających jednodniowych, ale chcą się skupić na przyciąganiu takich typów turystów, którzy będą "kompatybilni" z Warszawą i będą wspierali jej zrównoważony rozwój.

Jak podkreśla stołeczny ratusz, jednym z kluczowych zagadnień "Polityki turystycznej" jest rozpraszanie ruchu turystycznego w mieście, aby uniknąć natłoku odwiedzających w Śródmieściu. W tym celu władze chcą zwiększać aktywność turystów w innych dzielnicach Warszawy. W tym obszarze kluczowe dla miasta jest jednak zachowanie pozytywnej relacji pomiędzy dzieleniem się lokalnością a spokojem życia mieszkańców. Należy skoncentrować się na rozwijaniu wszelkich produktów opartych na idei "czuć się jak mieszkaniec" (live like local), które będą pozytywnie zaopiniowane przez mieszkańców dzielnic lub obszarów, których będą dotyczyć. Podejście to rozwinie identyfikację mieszkańców z dzielnicami
i ich dumę związaną z miejscem zamieszkania
- można przeczytać w "Polityce turystycznej Warszawy".

W polityce, uwzględniono wpływ pandemii COVID-19, która w 2020 roku sparaliżowała ruch turystyczny na całym świecie. Jej skutkiem jest globalny spadek dynamiki ruchu turystycznego, który dotyka także Warszawę. Autorzy dokumentu mają nadzieję, iż osiągnięta przez miasto pozycja na rynku turystycznym powinna zapewnić stosunkowo szybki powrót do wypracowanych w ostatnich latach wskaźników.

Jak można przeczytać w dokumencie, silnym czynnikiem rozwoju ruchu turystycznego w stolicy jest przemysł spotkań. W 2019 roku w stolicy odbyło się blisko 16 tys. spotkań (kongresów, konferencji, targów), co oznacza, że średnio dziennie organizowano tu ponad 40 wydarzeń. Wzięło w nich udział łącznie niemal 2,8 mln uczestników. Warunkiem koniecznym do skutecznego funkcjonowania Warszawy w sektorze turystyki biznesowej jest promocja miasta na międzynarodowym rynku spotkań za pośrednictwem organizacji mającej poparcie lokalnej branży spotkań. Istotną kwestą jest wspieranie jej działań w zakresie dyplomacji publicznej, koniecznej w pozyskiwaniu spotkań i wydarzeń o kluczowym znaczeniu i randze - można przeczytać w dokumencie. Zdaniem władz miasta, częścią rozwoju turystyki biznesowej powinno być stworzenia sektora luksusowej turystyki biznesowej.

Z dokumentem można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20201005_1189_3009zal.pdf.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com