TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Polskie Linie Lotnicze LOT, Polska Organizacja Turystyczna - Poland Convention Bureau (POT PCB) oraz Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce (SKKP) ogłosiły reaktywację Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań.
reklama
Stosowne porozumienie zostało podpisane w dniu 22 stycznia 2025 roku w Centrum Nauki Kopernik podczas spotkania zorganizowanego z okazji wręczenia rekomendacji POT dla PCO, ITC oraz Convention Bureaux na lata 2025-2026. Uczestnikom zaprezentowano główne założenia programu, którego celem jest wsparcie branży spotkań w pozyskiwaniu międzynarodowych kongresów i konferencji.
Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań działa w oparciu o założenia Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, który realizowany jest od 1998 roku wspólnie przez POT PCB oraz organizację pozarządową - Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce. Celem programu wsparcia jest zapewnienie biletów lotniczych przedstawicielom świata nauki, kultury, sportu, biznesu i innych środowisk (tzw. Ambasadorom Kongresów), aby mogli aktywnie uczestniczyć w procesie pozyskiwania do Polski kolejnych międzynarodowych spotkań i wydarzeń biznesowych, tj. konferencji, kongresów i targów.
Do Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań mogą być zgłaszane wydarzenia w fazie próby ich pozyskiwania tzw. bidding stage, kiedy Polska jest jednym z rozważanych kandydatów na organizację wydarzenia (prezentacja oferty Polski za granicą) oraz na okoliczność przeprowadzenia wizytacji potencjalnego miasta - gospodarza, organizowanej dla zagranicznego Organizatora w celu potwierdzenia złożonej oferty (tzw. site inspection). Wydarzenia już przyznane Polsce otrzymają informację o możliwości skorzystania z programu LOT International Events dedykowanego sektorowi spotkań.
Rynek konferencji i kongresów opiera się dziś na globalnej rywalizacji miast-gospodarzy o regionalne i światowe wydarzenia. Polski Program Ambasadorów Kongresów Polskich dowodzi, że jest skutecznym instrumentem zwiększania liczby wydarzeń w Polsce, a namacalnym tego dowodem są światowe rankingi ICCA czy UIA. Pozycja 17. Polski w światowym zestawieniu to nie efekt przypadku, lecz strategicznych działań i skoordynowanych wysiłków. O skuteczności tego Programu decyduje wiele czynników, jednak tym kluczowym jest współpraca interesariuszy, dlatego ogromne znaczenie mają lokalne Kluby Ambasadorów działające obecnie w regionie Warszawa/Mazowsze oraz największych ośrodkach miejskich: Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, a także Łodzi czy Gdańsku. Reaktywowany po trudnym czasie pandemii, Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań jest doskonałym narzędziem wspierającym dla Programu. Aktywny udział narodowego przewoźnika i jego wsparcie na etapie aplikacji jest nie do przecenienia i jest świadectwem prawdziwej synergii pomiędzy destynacją aplikującą, narodowym i lokalnym Biurem Kongresów oraz samą branżą, w której linie lotnicze są istotnym dostawcą. Bez wątpienia Polska jako destynacja - gospodarz, zyskuje przewagę konkurencyjną w globalnym świecie spotkań - powiedziała Paula Fanderowska, prezes zarządu Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce
Polskie Linie Lotnicze LOT, które w szczycie sezonu operują na ponad 90 trasach, wykonując ponad 350 rejsów dziennie i przewożąc każdego dnia średnio ponad 29 tys. pasażerów, są nieodłącznym partnerem międzynarodowych wydarzeń odbywających się w Polsce. Myślę tutaj nie tylko o Warszawie, która jest hubem dla LOT-u i może poszczycić się największą liczbą połączeń. Dotyczy to również portów regionalnych, gdzie sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę, jak chociażby niedawno ogłoszone połączenie bezpośrednie między Paryżem, a Krakowem. Nasze atuty to dobrze zaprojektowana siatka połączeń, nowoczesna flota oraz dogodne godziny operacji lotniczych. Pasażerowie doceniają również systematycznie ulepszaną ofertę pokładową oraz gościnność personelu, która jest naszą wizytówką. Jako narodowy przewoźnik, wpisujemy się także w ważną rolę ambasadora Polski. Przywożąc uczestników wydarzeń z ponad 40 krajów na całym świecie, promujemy polskie miasta jako potencjalnych gospodarzy światowych eventów na rynkach zagranicznych. Podpisane porozumienie podkreśla gotowość LOT-u do jeszcze intensywniejszej pracy ze środowiskiem akademickim, co także jest elementem realizacji strategii spółki, którą ogłosiliśmy w 2023r. Wierzę, że za sprawą reaktywacji programu Polska stanie się gospodarzem wielu wartościowych wydarzeń o zasięgu międzynarodowym - dodała Marta Wiśniewska, dyrektor sprzedaży PLL LOT.
Podczas uroczystości wręczenia rekomendacji mieliśmy również zaszczyt podpisać Narodowy Program Wsparcia dla Przemysłu Spotkań, który wyznacza kierunki rozwoju naszej branży. Wspólnie z innymi liderami rynku zobowiązaliśmy się do dalszego wzmacniania pozycji Polski jako miejsca światowej klasy wydarzeń, opartych na jakości, innowacjach i zrównoważonym rozwoju - skomentowała Anna Jędrocha, prezes zarządu Symposium Cracoviense.
Pozyskiwanie wydarzeń a w szczególności międzynarodowych kongresów to złożony i często długotrwały proces. Oferta naszego kraju odpowiada w wysokim stopniu wymaganiom stawianym przez organizatorów, czego dowodem jest rekordowe 17 miejsce Polski w światowym rankingu ICCA w 2024 roku. Mocnymi stronami Polski są centralne położenie w Europie, stale poszerzana siatka połączeń lotniczych, wysoki poziom bezpieczeństwa, dostępność cenowa oraz infrastrukturalna. Nasze doświadczenia pokazują, że skuteczne pozyskiwanie spotkań stowarzyszeń w dużej mierze zależy od wsparcia regionalnych lub miejskich władz oraz zaangażowania i charyzmy Ambasadora Kongresów, który wspólnie z convention bureaux lub PCO pozyskuje wydarzenie. Mamy nadzieję, że reaktywowany program będzie namacalną pomocą i dodatkowym impulsem dla aktywnego pozyskiwania spotkań i wydarzeń do Polski. Zapraszamy serdecznie do aplikacji - powiedziała Aneta Książek, kierowniczka Biura Spotkań i Wydarzeń - Poland Convention Bureau.
Prawo aplikowania do Narodowego Programu Wsparcia dla Przemysłu Spotkań mają:
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami