TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2023-03-08 - Macedonia Północna - wspaniały kraj, uosobienie wielowiekowej tradycji
Wyobraź sobie krainę dziedzictwa, tradycję utkaną z niezwykłych chwil, zapierającą dech w piersi. Macedonia zadziwi Państwa wielowiekową tradycją, będą Państwo napełnieni spokojem, zachwyceni bliskością słońca, śpiewem ptaków, szumem wiatru... Odkryjecie Macedonię, której nie znaliście do tej pory...
reklama
Tradycja narodu jest ucieleśnieniem wszelkiego bogactwa, z tego powodu twórczość macedońska, jako cecha kultury, ma wartość bezcenną. Macedonia - to kraj, w którym przeszłość pozostawiła drogocenne ślady, a teraźniejszość uczyniła go jeszcze piękniejszym. W Macedonii, stara i bogata tradycja przenikają się zupełnie z nowoczesnym życiem i tak zjednoczone razem tworzą całość, zawierającą wszelkie elementy kultury, oparte na ich odwiecznych zwyczajach.
Folkloru nie można kupić lub sprzedać, trzeba się go nauczyć poprzez pracę, pot, łzy, a czasem nawet krew. W ciągu roku w Macedonii odbywają się tradycyjne wydarzenia, poprzez które, Macedończycy z podniosłością i chwałą przekazują folklor z pokolenia na pokolenie, robiąc to z ogromną pasją, aby zrozumieć jego istotę oraz zachować bogactwo. Macedończycy - to ciepli, przyjaźni ludzie o wielkich sercach, stanowiący duszę tego wspaniałego zakątka ziemi.
Każde miejsce, gdzie odbywają się imprezy tradycyjne, oferuje komfortowe oraz nowoczesne hotele w przystępnej cenie. Większość z nich znajduje się w samym centrum lub w pobliżu centrum miasta, natomiast niektóre można odnaleźć w dziewiczym środowisku naturalnym. Wszystkie miasta mają w pełni rozwinięty system noclegów w domach prywatnych, oferując gościom wszystko, co potrzebne do relaksu oraz spokojnego wypoczynku. Rezerwacje mogą być dokonywane w trybie online lub w dniu przyjazdu.
JednÄ… z najbardziej obleganych imprez tradycyjnych jest tzw. Åšlub w Glièniku (Galièka Svadba), odbywajÄ…cy siÄ™ co roku w dniu 12 LIPCA - Å›wiÄ™to Åšw. Piotra ApostoÅ‚a. Jest to tradycja upamiÄ™tniajÄ…ca oryginalne oraz niepowtarzalne zwyczaje oraz rytuaÅ‚y weselne, tym piszczenie fujarek, dzwiÄ™ki wydobywajÄ…ce siÄ™ uderzaniem w bÄ™benach, taniec teÅ›ciowej, zawiezienie panny mÅ‚odej do zabrania wody przy źródle, zaÅ‚ożenie weselnej chorgawi, zaproszenie martwych, zaczÄ…tek robienia chleba, Å›lub w Cerkwi Åšw. Apostołów Piotra i PawÅ‚a itd., jako i bardzo sÅ‚ynne stroje z Galièniku, wykonane z precyzjÄ… filigranowÄ… i dokÅ‚adnoÅ›ciÄ… krawców.
Według tradycji chrześcijańskiej, Wigilia (Badnik lub Kolede) - to dzień poprzedzający narodzenie Jezusa Chrystusa (Boże Narodzenie). Według kalendarza juliańskiego, w obrządku prawosławia, Wigilia przypada 6 stycznia każdego roku, a Boże Narodzenie 7 stycznia. Istotą święta jest radość chrześcijan z nadchodzącego dnia - narodzin Chrystusa. Jednocześnie, w ten dzień kończy się post Bożenarodzeniowy. Tradycyjnie w Macedonii, w czasie Wigilii, rodzina gromadzi się na kolację. Przygotowuje się bogaty stół jadalny, wyłącznie z potraw postnych: placek (pitulici), gołąbki, fasola, ziemniaki, ryby, ciasta, owoce, itd., co powinno zapewnić bogaty plon roślin uprawnych w nadchodzącym roku. Zwyczajem jest, aby po kolacji nie zabierać jedzenia, powinno ono pozostać na stole przez całą noc. Zwyczaj ten związany jest z wierzeniem że, w nocy przyjdzie Bóg i pożywi się lub, w niektórych miejscach, pożywiać się będą duchy zmarłych. W Wigilię Bożego Narodzenia, w każdym domu, rodzina dzieli się Chlebem Chrystusa, w którym umieszczono monetę. Wierzy się że, kto znajdzie monetę, będzie w nadchodzącym roku szczęśliwy.
Strumica KarnawaÅ‚ (Strumièki karneval) tradycyjnie odbywa siÄ™ co roku w ramach dni Trimeri (post trwajÄ…cy trzy dni) lub na poczÄ…tku Wielkiego Postu Wielkanocnego. Uważa siÄ™ że KarnawaÅ‚ w Strimucy ma bardzo dÅ‚ugÄ… tradycjÄ™. ZostaÅ‚ wspomniany przez sÅ‚ynnego podróżnika otomaÅ„skiego Evliya Celebi (Evlija Èelebija) z 1670 roku. W roku 1995, Strumica wraz ze swoim karnawaÅ‚em, zostaÅ‚a doÅ‚Ä…czona do wielkiej rodziny miast karnawaÅ‚owych Å›wiata. ZostaÅ‚a przyjÄ™ta do FECC - Stowarzyszenia Europejskich Miast KarnawaÅ‚owych. W roku 1998 Strumica byÅ‚a gospodarzem Åšwiatowego Kongresu Stowarzyszenia. Jako znamienny symbol wskazujÄ…cy na starożytne korzenie tego karnawaÅ‚u jest fakt, że wiele cech masek, strojów oraz przedmiotów, które pozostaÅ‚y w użyciu, przyjmuje cechy charakterystyczne dla jego pierwotnej formy pogaÅ„skiej (tym ubrania ze skóry i rogów różnych zwierzÄ…t: baranów, byków, kozłów). PojawiajÄ… siÄ™ również postacie wielu kalek z kulami, uczestniczÄ…ce siÄ™ na karnawale, chcÄ…ce wypÄ™dzić zÅ‚e duchy (pragnienie zdrowia, pÅ‚odnoÅ›ci, itp..)
Manifestacja KarnawaÅ‚owa w Vevèani liczy ponad 1400 lat, i stanowi ciekawe poÅ‚Ä…czenie pogaÅ„stwa z nowoczesnoÅ›ciÄ…. Obchodzone co roku, w dniach 13 i 14 stycznia, Å›wiÄ™to, poÅ›wiÄ™cone jest Å›w. Bazylia Wielkiego (Vasilica). W tym dniu ludzie witajÄ… nowy rok cerkiewny a żegnajÄ… starey. Uczestnicy karnawaÅ‚u nazwani sÄ… Vasilièari. To sÄ… zamaskowane osoby lub grupy osób w różnym wieku, gromadzÄ…ce siÄ™ w swoich dzielnicach. PrzywdziewajÄ… maski mÅ‚odych, muzyków, "GÅ‚upiego sierpieÅ„ia" oraz diabÅ‚a. Szczególnie charakterystyczna jest maska GÅ‚upiego sierpnia. W ciÄ…gu tych dwóch dni we wsi rozbrzmiewajÄ… dźwiÄ™ki fujarki oraz bÄ™bnów, pieÅ›ni i taÅ„ce, żarty... Znanym rytuaÅ‚em KarnawaÅ‚u w Vevèani jest "chrzest w źródÅ‚ach wody" odbywajÄ…cy w wodach sÅ‚ynnych źródeÅ‚ w Vevèani. Odbywa siÄ™ to, gdy nastanie brzask, pod osÅ‚onÄ… Å›witu, o drugiej lub trzeciej godzinie rano, w dniu 14 stycznia - Vasilica.
Można zakochać się w Macedonii, w taki sposób w jaki każdy Macedończyk kocha swój wspaniały kraj.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami