TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2022-01-14 - ONZ: Turystyka odegra ważną rolę w odbudowie gospodarki

Ważna rola, jaką turystyka odegra w odbudowie gospodarek narodowych i światowego handlu, została podkreślona w 2022 roku w raporcie Światowej Sytuacji Gospodarczej i Perspektyw (WESP) przygotowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Opierając się na danych Światowej Organizacji Turystyki, raport podkreśla znaczenie sektora dla gospodarki światowej, a w szczególności dla gospodarek rozwijających się, w tym małych rozwijających się państw wyspiarskich (SIDS).

reklama


Po globalnym skurczeniu się o 3,4 proc. w 2020 r. i odbiciu o 5,5 proc. w 2021 r., przewiduje się, że gospodarka światowa wzrośnie o 4 proc. w 2022 r., a następnie o 3,5 proc. w 2023 r. Biorąc pod uwagę jego znaczenie jako głównej kategorii eksportu (przed pandemią turystyka była trzecią co do wielkości na świecie, po paliwach i chemikaliach), a także uznając jego rolę jako źródła zatrudnienia i rozwoju gospodarczego, oczekuje się, że ożywienie sektora będzie napędzać wzrost w każdym regionie świata.

Nagłe zatrzymanie międzynarodowej turystyki spowodowane pandemią podkreśliło znaczenie tego sektora zarówno dla gospodarek narodowych, jak i indywidualnych źródeł utrzymania. Flagowy raport ONZ wykorzystuje dane i analizy UNWTO do oceny kosztów spadku turystyki i ilustruje, jak ważne będzie ponowne uruchomienie turystyki w 2022 roku i później. - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

Najnowsza edycja raportu ONZ World Economic Situation and Prospects wykorzystuje kluczowe dane UNWTO dotyczące międzynarodowych przyjazdów turystów i wpływów z turystyki, aby zilustrować, w jaki sposób wpływ pandemii był odczuwalny poza samym sektorem. Międzynarodowe przyjazdy turystów spadły o 73% w 2020 roku, osiągając poziom nienotowany od 30 lat. I choć turystyka odnotowała skromną poprawę w trzecim kwartale 2021 r., międzynarodowe przyjazdy w okresie od stycznia do września 2021 r. były nadal o 20% poniżej poziomu z 2020 r. i o 76% poniżej poziomu z 2019 r. (wyniki za cały rok 2021 zostaną opublikowane przez UNWTO 18 stycznia).

Kryzys miał niszczący wpływ na zatrudnienie, w tym w hotelarstwie, usługach turystycznych i handlu detalicznym. Nieproporcjonalnie dotknął on słabsze grupy społeczne, w tym młodzież i pracowników migrujących, a także pracowników o niższym poziomie wykształcenia i umiejętności. Widoczne jest pogłębienie się różnic w traktowaniu płci, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie kobiety odnotowują większy spadek zatrudnienia i aktywności zawodowej niż mężczyźni.

Analizując dalej rolę sektora w ożywieniu gospodarczym, raport ONZ zauważa, że wiele destynacji, w szczególności kraje zależne od turystyki, będą musiały zdywersyfikować swoją turystykę w 2022 roku i później. Ponownie opierając się na analizie UNWTO, publikacja pokazuje, jak wiele miejsc rozwija turystykę krajową i wiejską, aby pomóc lokalnym gospodarkom na obszarach wiejskich i dotkniętych kryzysem, aby pobudzić tworzenie miejsc pracy i chronić zasoby naturalne i dziedzictwo kulturowe, jednocześnie wzmacniając pozycję kobiet, młodzieży i rdzennej ludności.

Dodatkowo, raport zwraca uwagę na to, w jaki sposób Małe Rozwijające się Państwa Wyspiarskie mogą podjąć kroki w celu zapewnienia, że lokalne przedsiębiorstwa i pracownicy zachowają więcej korzyści ekonomicznych, jakie przynosi międzynarodowa turystyka, zauważając na przykład, że "wyciek turystyczny" wynosi około 80% wszystkich pieniędzy wydanych przez turystów w regionie Karaibów.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com