TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-03-07 - Ustawa o imprezach turystycznych do poprawki?

Ustawa o imprezach turystycznych jest niezgodna z unijną dyrektywą 2302/2015 i wymaga nowelizacji - przekonuje specjalista od prawa turystycznego, dr Piotr Cybula.

reklama


Wątpliwości prawnika wzbudził art.50 ust. 5 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, dotyczący ograniczenia odpowiedzialności organizatora turystyki. Brzmi on następująco: Jeżeli przepisy szczególne ograniczają zakres albo warunki, na jakich odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest wypłacane przez dostawcę usług turystycznych, które są częścią imprezy turystycznej, takie same ograniczenia stosuje się do organizatora turystyki

Według dr. Cybuli, ten przepis nie znajduje swojego odpowiednika w dyrektywie i obniża poziom ochrony konsumenta, wymagany przez europejskiego ustawodawcę. Dyrektywa 2302/2015 jest dyrektywą maksymalnej harmonizacji, co pozwala na odstępstwa w prawie krajowym tylko w sytuacji, kiedy pozwalają na to jej przepisy. Zawarty w unijnej regulacji przepis stanowi, że odpowiedzialność touroperatora może być ograniczona w dwojaki sposób. Regulujący tę kwestię w art. 14 ust. 4 brzmi:

1.W zakresie, w jakim międzynarodowe konwencje wiążące Unię ograniczają zakres lub warunki, na jakich rekompensata jest wypłacana przez dostawcę świadczącego usługę turystyczną, która jest częścią imprezy turystycznej, takie same ograniczenia stosuje się do organizatora. W zakresie, w jakim międzynarodowe konwencje niewiążące Unii ograniczają rekompensatę, jaka ma zostać wypłacona przez usługodawcę, państwa członkowskie mogą odpowiednio ograniczyć rekompensatę, jaka ma zostać wypłacona przez organizatora";

2.W umowie organizator może ograniczyć odpowiedzialność do trzykrotności ceny, o ile nie dotyczy to szkody na osobie lub szkody spowodowanej umyślnie lub w wyniku niedbalstwa.


Piotr Cybula, na blogu prawoturystyczne.com wskazuje, że dyrektywa dopuszcza możliwość ograniczenia odpowiedzialności organizatora w sytuacjach istnienia "konwencji międzynarodowych wiążących Unię", to w przypadku ustawy mowa jest ogólnie o "przepisach szczególnych", co jest znacznie bardziej pojemnym pojęciem.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com