TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2022-07-20 - WTTC: 1,2 miliona miejsc pracy w turystyce w UE może pozostać nieobsadzonych
Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) oraz Europejska Komisja Turystyki (ETC) ostrzegają, że ożywienie sektora turystycznego może być poważnie zagrożone, jeśli prawie 1,2 mln miejsc pracy w całej UE pozostanie nieobsadzonych.
reklama
WTTC w swojej najnowszej analizie sektora turystycznego wskazała na letni niedobór pracowników i wzywa do podjęcia pilnych działań w celu rozwiązania tego problemu.
W 2020 roku, kiedy pandemia była w szczytowym momencie, sektor podróży i turystyki w całej UE poniósł stratę prawie 1,7 mln miejsc pracy. W 2021 roku, kiedy rządy zaczęły łagodzić ograniczenia w podróżowaniu, a zaufanie podróżnych poprawiło się, bezpośredni wkład sektora w gospodarkę UE wzrósł o 30,4% i odzyskał on 571 000 miejsc pracy.
W tym roku WTTC przewiduje, że ożywienie sektora będzie nadal przyspieszać i niemal osiągnie poziom sprzed pandemii, przy oczekiwanym 32,9% wzroście jego bezpośredniego wkładu w gospodarkę UE.
Europa wykazała jedno z najsilniejszych ożywień w 2021 roku, wyprzedzając średnią światową. Jednak obecne niedobory siły roboczej mogą opóźnić ten trend i wywierać dodatkową presję na już zagrożony sektor. Rządy i sektor prywatny muszą się zjednoczyć, aby zapewnić najlepsze możliwości dla osób szukających możliwości kariery, które oferuje sektor turystyczny - powiedziała prezes WTTC Julia Simpson.
Spora liczba wakatów prawdopodobnie pozostanie nieobsadzona w trakcie intensywnego okresu letniego, przy czym WTTC prognozuje, że najbardziej ucierpią biura podróży z 30% niedoborem pracowników.
W transporcie lotniczym i hotelarstwie prawdopodobnie nieobsadzone zostanie co piąte miejsce pracy.
Aby lepiej skoordynować środki reagowania na poziomie UE i ułatwić podróżowanie. WTTC i ETC zidentyfikowały sześć środków, które rządy i sektor prywatny mogą wdrożyć, aby rozwiązać ten pilny problem:
- Ułatwienie mobilności pracowników w obrębie krajów i ponad granicami oraz wzmocnienie współpracy na wszystkich poziomach, przy zapewnieniu wiz i pozwoleń na pracę.
- Umożliwienie elastycznej i zdalnej pracy tam, gdzie to możliwe - zwłaszcza jeśli ograniczenia w podróżowaniu nadal uniemożliwiają pracownikom swobodne przemieszczanie się przez granice
- Zapewnienie godnej pracy, zapewnienie sieci bezpieczeństwa socjalnego i podkreślenie możliwości rozwoju zawodowego - przy pracy, która jest bezpieczna, sprawiedliwa, wydajna i znacząca - w celu zwiększenia atrakcyjności sektora jako wyboru kariery zawodowej i zatrzymania nowych talentów.
- Podnoszenie kwalifikacji oraz oferowanie kompleksowych szkoleń,
- Tworzenie i promowanie edukacji i praktyk zawodowych - poprzez skuteczną politykę i współpracę publiczno-prywatną, które wspierają programy edukacyjne i szkolenia oparte na praktykach.
- Przyjęcie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i cyfrowych w celu poprawy codziennych operacji, a także mobilności i bezpieczeństwa granic, aby zapewnić bezpieczne i bezproblemowe podróże oraz lepsze doświadczenia klientów.
Europa jest zobowiązana do stania się najbardziej zrównoważonym kierunkiem turystycznym. Ale cel podwójnej transformacji (ekologicznej i cyfrowej) zostanie osiągnięty tylko wtedy, gdy uda nam się przyciągnąć i zatrzymać talenty dla tego sektora. Jest to jedno z największych wyzwań, które wymaga skoordynowanych, wielowarstwowych i wspólnych (publicznych i prywatnych) rozwiązań./i> - powiedział Luis Araujo, prezes ETC.
Obie organizacje wierzą, że poprzez wdrożenie tych środków, firmy z branży turystycznej będą w stanie przyciągnąć i zatrzymać więcej pracowników. To z kolei umożliwiłoby sektorowi zaspokojenie stale rosnącego popytu konsumentów i dalsze przyspieszenie ożywienia gospodarczego, które jest podstawą generowania dobrobytu gospodarczego w całym bloku.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami