TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Litewski sąd uznał, że Ryanair nie może zakazać swoim pasażerom cedowania roszczeń na podstawie rozporządzenia 261/2004 na osoby trzecie. Wyrok zapadł 23 grudnia 2019 r.
reklama
"Pasażerowie nie muszą wnosić roszczeń bezpośrednio do Ryanair, jeśli nie chcą. Mogą oni również swobodnie uzgadniać warunki finansowe i inne z osobami trzecimi, pomagając im w odzyskaniu odszkodowania - mówi adwokat Nerijus Zaleckas, reprezentujący interesy Skycop.
W rozpatrywanej sprawie pasażerowie nie zgłosili roszczeń bezpośrednio do Ryanair i nie czekali na odpowiedź Ryanair przez 28 dni, jak przewiduje to jego regulamin. Scedowali swoje prawa do roszczenia na Skycop, który następnie złożył wniosek o odszkodowanie. Przewoźnik odmówił zapłaty, stwierdzając, że pasażerowie musieli złożyć roszczenie bezpośrednio i odczekać 28 dni, i nie mogli przenieść swoich praw do odszkodowania.
Sąd stwierdził, że umowy cesji są ważne i Ryanair nie może zakazać pasażerom cesji ich praw do odszkodowania, jeżeli pasażerowie uważają, że w taki sposób będą mogli szybciej i wygodniej korzystać ze swoich praw. Warunki umowne Ryanaira uznał niesprawiedliwe i nieważne.
Sąd stwierdził również, że zgłaszając roszczenie za pośrednictwem poczty elektronicznej Skycop spełnił wszystkie warunki dotyczące wypłaty odszkodowania, a Ryanair jest zobowiązany do jego zapłaty. Oznacza to, że firmy zgłaszające roszczenia, takie jak Skycop, nie muszą korzystać z platformy do zgłaszania roszczeń firmy Ryanair, ponieważ w rzeczywistości nie jest ona nawet przeznaczona dla takich firm.
Ryanair prawdopodobnie odwoła się od tego orzeczenia.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami