TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-01-24 - Ceny imprez na sierpień w dół

Ceny lata w dół na wszystkich kierunkach - spadki od 3 do 240zł.

reklama


To zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 31 lipca do 6 sierpnia 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 19 stycznia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 stycznia 2021 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 lipca i 6 sierpnia 2023 spadła o 72 złote. Największe zniżki cen wystąpiły w Synaju- o średnio 420 złotych, zaś nieco mniejsze wystąpiły w Hurghadzie i na Sardynii (poprzednio był tam największy spadek) - o 238 i 197 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu notowano w Kalabrii (poprzednio był tam duży spadek) - o 108 złotych, a mniejsze wystąpiły w Turcji Egejskiej i na Teneryfie (poprzednio był tam również znaczny wzrost cen) - o 241 i 161 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły i spadły o odpowiednio 21 i 31 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona poniżej mapka, a zmiany w ostatnich siedmiu tygodniach na najważniejszych z nich zamieszczony pod mapka wykres.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 31 lipca - 6 sierpnia 2023 spadły na wszystkich wiodących kierunkach turystycznych. Największe zniżki miały miejsce w Egipcie i Grecji - o średnio 181 i 114 złotych. Wyraźnie mniejsze zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 46 złotych, a jeszcze mniejsze w Turcji i Bułgarii - o 36 i 31 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 879 złotych, co było dość znaczącą zmianą w porównaniu do poprzedniego tygodnia (wcześniej były wyższe o 996, 982, 945, 993 i 1011 złotych). Największą zwyżkę cen wycieczek odnotowano na tureckiej Riwierze - o 1243 złote, a znaczące wzrosty miały też miejsce na Teneryfie i Sycylii - o średnio 1199 i 1180 złotych. Podobnie jak niemal przez całą drugą połowę poprzedniego sezonu letniego nie odnotowano spadków cen wycieczek na żadnym z monitorowanych kierunków.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 269 złotych. W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz sto drugi z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,38 zł/litr wobec 3,37 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 30,0 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa jeszcze o 30,7 procent, a przed dwoma o 40,0 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu kolejny raz nieco osłabła w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, a mianowicie była słabsza o 5,1 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza jedynie o około 4,7 procent, a przed dwoma o około 4,4 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale wskutek połączonego wpływu zmian cen paliwa i nieznacznie słabszego złotego skala jego negatywnego oddziaływania w ostatnim tygodniu nieco wzrosła. Tym razem zawierała się w przybliżeniu w przedziale +285/+295 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła +275/+285, a przed dwoma tygodniami +300/+310 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka, a roczne zmiany cen na najważniejszych z nich pokazuje umieszczony pod nią wykres.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 1023 i 1020 złotych, mniejsze w Grecji - o średnio 876 złotych, a w najmniej w skali wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i Egiptu - o średnio 742 i 719 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii, na Majorce i we Włoszech - o 1171, 1158 i 1041 złotych, a nieco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, Maroku i na Cyprze - o średnio odpowiednio 930, 893, 864 złotych. Nieco mniej znaczące były wzrosty średnich cen w Tunezji, w Albanii - o średnio 628 i 547 złotych, a najsłabiej podniosły się tym razem ceny wyjazdów na Malcie - o 388 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), ponownie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i na Wyspy Kanaryjskie - o 1267 i 1257 złotych, w nieco mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu i Grecji - o średnio 1140 i 1139 złotych, a kolejny raz w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się ceny wyjazdów do Bułgarii - o średnio 916 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce na Majorce, we Włoszech, na Cyprze i w Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio średnio 1521, 1348, 1304 i 1282 złote. Mniejsze były zwyżki średnich cen w Portugalii, Albanii i w Maroku - o 1210, 1145 i 1103 złotych, a jeszcze mniejsze w Tunezji i na Malcie - o średnio 769 i zaledwie 231 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2023 w żadnym z nich nie zanotowano spadków. Najmniejsze wzrosty odnotowano w biurach Best Reisen, Coral Travel oraz Itaka- o około 430, 720 i 770 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 780 złotych (biuro Sun & Fun) do 1300 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w szesnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość sezonu poprzedniego, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 52 ofert (poprzednio 57 ofert, przed rokiem też 57, a przed dwoma laty 51 ofert). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 36 ofert (poprzednio też 36 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 16 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 29 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 20, a przed dwoma laty 25 ofert).
Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel - 9 ofert oraz TUI Travel i Rainbow - 4 i 3 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - po 9 ofert oraz Grecos i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 12 i 10 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel oraz Exim Tours - 5 i 4 oferty, a w Bułgarii TUI Poland i Best Reisen - 3 i 2 oferty.
W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Coral Travel w Egipcie i Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W szesnastym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 skład biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie - na pozycję piątą (z siódmej) weszło do niej biuro Sun & Fun, a opuściło ją biuro Exim Tours. Na miejscach 2 i 3 nastąpiła zamiana kolejności pomiędzy biurami Coral Travel i Grecos (to pierwsze awansowało), zaś liderem zestawienia nadal pozostawało biuro TUI Poland.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Exim Tours, TUI Poland i Grecos. Do pierwszej piątki weszły biura Itaka (z miejsca szóstego na czwarte) i Sun & Fun (z miejsca siódmego na piąte), a opuściły ją biura Exim Tours i Rainbow.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com