TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2020-06-10 - Ceny w biurach odbiły nieco w górę

Po dwóch tygodniach spadków, ceny w biurach podróży odbiły w górę - wynika z analizy przygotowanej przez Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

reklama


Zestawienie, obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2020 definiowanym jako pierwszy pełny tydzień sierpnia (03.08-09.08 2020), tym razem zebranych w dniu 4 czerwca 2020 z cenami dla tego samego okresu zebranych w dniu 28 maja 2020, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi w dniu 6 czerwca 2019 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 7 złotych. Poprzednio ceny spadały o 7 i 39 złotych, a w trzech zestawieniach wcześniejszych odnotowywano wzrosty o 35, 10 i 21 złotych.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek w minionym tygodniu odnotowano Majorce - o średnio 146 złotych. W bardziej umiarkowanej skali zmieniły się ceny na wyspach Lanzarote i Kos, na których podniosły się średnio o 80 i 74 złote. Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w Albanii, gdzie obniżyły się o średnio 208 złotych, zaś w mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na Gran Canarię i ponownie na Turecką Riwierę - o średnio 115 i 79 złotych.

Znaczny spadek średnich cen wyjazdów do Albanii miał związek z powrotem oferty biura TUI Poland na tym kierunku, która tradycyjnie jest tam wyceniana bardzo nisko.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o odpowiednio 13 i 6 złotych.





Pierwszy tydzień czerwca przyniósł dla wylotów w dniach 3-9 sierpnia 2020 na najważniejszych kierunkach przewagę wzrostów cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich miały miejsce w Grecji, w której przekrojowe średnie ceny podniosły się o 60 złotych (przed tygodniem notowano tam spadek o 37 złotych). Nieco mniej znaczące wzrosty notowano w Bułgarii i w Egipcie - o 33 i 20 złotych. Spadek w podobnej skali odnotowały średnie ceny wyjazdów do Turcji - o 26 złotych, a jedynie kosmetyczna zniżka cen wystąpiła na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 3 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 18 złotych, czyli w mniejszym stopniu niż spadek w poprzednim tygodniu - o 56 złotych oraz przed dwoma tygodniami, który był największy w tym sezonie i wyniósł 74 złote. Z kolei największy dotychczasowy wzrost miał miejsce 25 tygodni temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen kolejny raz z rzędu odnotowano na Korfu i Cyprze - o 422 i 412 złotych, zaś mniejszy lecz i tak znaczący na Rodos - o średnio 244 złote. Największe roczne wzrosty cen po raz kolejny odnotowano na Synaju - o średnio 415 złotych, a wyraźnie mniejsze w Marsa Alam i na półwyspie Chalcydyckim - o 221 i 169 złotych.

Przed rokiem miał miejsce roczny wzrost średnich cen wycieczek o 80 złotych, a przed dwoma laty ceny nie uległy zmianie.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja była już po raz dziewiąty z rzędu znacznie korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,60 zł/litr wobec 2,65 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej niższa o 39,6 procent, podczas gdy przed tygodniem była niższa o 41,3 procent, a przed dwoma o 50,3 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych nadal pozostawał słabszy, ale już w mniejszym stopniu niż wcześniej, czyli o około 4 procent, a w poprzednich dwóch zestawieniach był słabszy o około 4,6 i 5,6 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale -60/-70 złotych, czyli równie korzystnym jak przed tygodniem (-60/-70 złotych), ale już mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami (-80/-90 złotych).

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).





W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie - o 242 złote. Znacznie mniejsze były roczne zwyżki cen na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o średnio 46 i 6 złotych. Niewielki spadek odnotowano w Bułgarii - o średnio 7 złotych, a zdecydowanie najbardziej w porównaniu z ubiegłym sezonem obniżyły się ceny wyjazdów do Grecji - średnio 145 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji - o średnio 71 złotych, a mniejsze roczne wzrosty cen wystąpiły w Maroku i w Portugalii, do których wyjazdy zdrożały o średnio 35 i 17 złotych. Na pozostałych ceny były niższe, przy czym w mniejszym stopniu taniały Majorka i Malta - o 76 i 100 złotych, w znacznej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów do Albanii - o 206 złotych, zaś zdecydowanie największa zniżka miała miejsce na Cyprze - o 412 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) nadal zdecydowanie najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu - o średnio 454 złote. W mniejszej skali drożały w tym ujęciu wycieczki do Turcji, Tunezji i Bułgarii - o średnio 93, 84 i 76 złotych.

Po raz kolejny na ostatniej pozycji znalazły się Wyspy Kanaryjskie, gdzie średnie ceny wobec sytuacji sprzed dwóch lat obniżyły się o średnio 23 złote, do czego w przeważającym stopniu przyczynił się ich ubiegłoroczny 69 złotowy spadek.
Wśród mniej masowych kierunków zdecydowanie największy wzrost cen w ujęciu dwuletnim wystąpił w Maroku - o 272 złote, a stosunkowo niewielkie na Cyprze i w Portugalii - o średnio 32 i 11 złotych. Ma innych kierunkach ceny spadły, w tym w jeszcze umiarkowanej skali na Majorce -147 złotych, a w znacznej w Albanii i na Malcie - o 346 i 353 złote.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów, w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach Exim Tours i ETI - o około 305 i 280 złotych. W tym drugim biurze znaczny spadek rocznej przeceny w porównaniu z tygodniami wcześniejszymi wynikał z istotnej zwyżki cen w ubiegłym tygodniu. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty biur Grecos, Itaka i TUI Poland - o odpowiednio około 175, 160 i 150 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 25 (biuro Coral Travel) do 440 złotych.
W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu pozycję lidera umocniło biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 32 oferty, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 22 oferty). Wyprzedziło ono biuro Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio 28 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 20 ofert) oraz Itaka z liczbą 25 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 27 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert oraz Exim Tours - 4 oferty, na kierunkach greckich biuro Itaka - 13 ofert oraz biura TUI Poland i Grecos - 7 i 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 8 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - po 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland - 5 ofert oraz Exim Tours i Coral Travel - po 3 oferty, natomiast w Bułgarii biura Exim Tours i TUI Poland - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Turcji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
W dwudziestym ósmym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 skład pierwszej piątki organizatorów opuściło biuro ETI, a weszło do niej biuro Itaka, które przesunęło się z pozycji szóstej na czwartą. W obu przypadkach wynikało to ze zmian cen ofertowych w ubiegłym tygodniu. W Itace ceny nieco spadły, a w burze ETI znacząco wzrosły. Z pozycji trzeciej na drugą, czyli przed biuro Coral Travel wysunęło się TUI Poland, a było to skutkiem umiarkowanej zniżki cen w tym ostatnim biurze przy niezmienionych cenach wyjazdów u pierwszego organizatora.Liderem nadal pozostaje Exim Tours, a kolejna obniżka cen w tym biurze jeszcze zwiększyła jego przewagę nad najbliższymi konkurentami.






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com