TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-03-17 - IGHP: Hotele złapały oddech ale to wciąż za mało

Otwarcie hoteli od 12 lutego - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym i z zamkniętą gastronomią - poprawiło nieco wskaźniki operacyjne. Nadal jednak są one zdecydowanie za niskie, aby obiekty mogły uzyskać choć minimalną rentowność swojej działalności - wynika z najnowszej branżowej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego.

reklama


Hotelarze podkreślają, że bardzo widoczne jest zapotrzebowanie zarówno na turystykę indywidualną, jak i popyt ze strony klientów korporacyjnych.
Analiza wyników ankiety IGHP dotyczącej sytuacji branży hotelarskiej w lutym wskazuje, że nastąpiła poprawa wskaźników operacyjnych w obiektach, co jest efektem otwarcia hoteli w połowie lutego. Pomimo poprawy w stosunku do stycznia br., wyniki nadal znacząco odbiegały od zanotowanych przez hotele w analogicznym okresie przed pandemią.

Wskaźniki lepsze, ale wciąż zdecydowanie za niskie

ZmniejszyÅ‚a siÄ™ liczba zamkniÄ™tych hoteli, które w lutym stanowiÅ‚y 11 proc. ankietowanej grupy (w styczniu byÅ‚a to ponad poÅ‚owa). Z pozostaÅ‚ej części, 65 proc. obiektów odnotowaÅ‚o Å›redniÄ… frekwencjÄ™ poniżej 20 proc. (w styczniu byÅ‚o to aż 87 proc.), z czego 36 proc. poniżej 10 proc., a 8 proc. poniżej 2 proc. obÅ‚ożenia.

W lutym, podobnie jak w poprzednich miesiÄ…cach, nie ma istotnej różnicy we wskaźnikach pomiÄ™dzy hotelami poÅ‚ożonymi w miastach i poza nimi. Co wiÄ™cej, to hoteli pozamiejskich byÅ‚o wiÄ™cej zamkniÄ™tych (15 proc.), a Å›redniÄ… frekwencjÄ™ poniżej 10 proc. wskazaÅ‚o w tej grupie 41 proc. obiektów. Nieco lepsze wyniki zanotowaÅ‚y hotele o przeważajÄ…cym profilu wypoczynkowym - frekwencjÄ™ poniżej 20 proc. wskazaÅ‚o 49 proc. ankietowanych. Ale tylko 22 proc. zanotowaÅ‚o wyższy wskaźnik, ponieważ, co jest pewnym zaskoczeniem, dużą część w grupie hoteli wypoczynkowych stanowiÅ‚y obiekty nadal zamkniÄ™te, bo aż 29 proc.

Wskaźnik Å›redniej ceny również utrzymaÅ‚ siÄ™ na niskim poziomie. 62 proc. hoteli odnotowaÅ‚o niższe ceny niż w roku ubiegÅ‚ym, przy czym dla 17 proc. spadki byÅ‚y wiÄ™ksze niż o 10 proc., a dla 19 proc. wiÄ™ksze niż o 20 proc. JednoczeÅ›nie 18 proc. hoteli utrzymaÅ‚o Å›rednie cen na ubiegÅ‚orocznym poziomie. PodsumowujÄ…c, wskaźniki poprawiÅ‚y siÄ™ w relacji do stycznia w efekcie otwarcia branży w poÅ‚owie lutego, ale nadal sÄ… zdecydowanie za niskie, aby hotele mogÅ‚y uzyskać choć minimalnÄ… rentowność swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci.

Na bardzo niskim poziomie utrzymujÄ… siÄ™ pobyty goÅ›ci zagranicznych - 92 proc. otwartych hoteli odnotowaÅ‚o ich udziaÅ‚ poniżej 10 proc. Podobnie fatalna sytuacja dotyczy tzw. przemysÅ‚u spotkaÅ„ (segment MICE). W efekcie utrzymania obostrzeÅ„ w tym zakresie, aż 95 proc. hoteli zadeklarowaÅ‚o, że udziaÅ‚ tego segmentu w przychodach lutego byÅ‚ nie wiÄ™kszy niż 10 proc.

Nowych rezerwacji jak na lekarstwo

Dane dotyczÄ…ce przyjÄ™tych rezerwacji na kolejne miesiÄ…ce nadal wskazujÄ… na bardzo ostrożne oczekiwanie odbudowy zarówno ruchu biznesowego, jak i turystycznego. Jest to podyktowane brakiem dÅ‚ugoterminowych wytycznych rzÄ…du dotyczÄ…cych planu odmrażania branży turystycznej wraz z rozwojem liczby zakażeÅ„ i postÄ™pu programu szczepieÅ„. Ankieta zostaÅ‚a przeprowadzona już po ponownym zamkniÄ™ciu województwa warmiÅ„sko-mazurskiego i po zapowiedziach dotyczÄ…cych regionu pomorskiego, ale jeszcze bez wiedzy dotyczÄ…cej dwóch kolejnych województw, tj. mazowieckiego i lubuskiego. Z każdym kolejnym miesiÄ…cem zmniejsza siÄ™ udziaÅ‚ hoteli, które planujÄ… nadal pozostać zamkniÄ™te (w marcu 14 proc., w kwietniu 4 proc., a w maju 2 proc.). Natomiast stan rezerwacji utrzymuje siÄ™ nadal na bardzo niskim poziomie: powyżej 10 proc. deklaruje w marcu 34 proc. hoteli, w kwietniu 17 proc., a w maju 32 proc., co ma zwiÄ…zek z tzw. dÅ‚ugim weekendem majowym. To oczywiÅ›cie oznacza, że znacznie liczniejsza jest grupa hoteli deklarujÄ…cych obÅ‚ożenie poniżej 10 proc., gdzie dominujÄ… niestety obiekty ze stanem rezerwacji do 5 proc. (27 proc. obiektów w marcu i ponad poÅ‚owa w kwietniu i maju).

Odległe perspektywy potencjalnych zysków

Podobnie jak w poprzednich miesiÄ…cach, 87 proc. hoteli nie przewiduje osiÄ…gniÄ™cia zysku z dziaÅ‚alnoÅ›ci operacyjnej wczeÅ›niej niż na koniec 2022 r. Praktycznie wszystkie hotele, bo aż 99 proc., prognozujÄ… powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19 nie wczeÅ›niej niż w roku 2022, a za najbardziej prawdopodobny wskazany zostaÅ‚ rok 2023: 38 proc. obiektów, co oznacza jednak pogorszenie prognoz w stosunku do stycznia, kiedy to wiÄ™cej ankietowanych wskazywaÅ‚o na rok 2022.

Na staÅ‚ym poziomie pozostajÄ… nastroje branży hotelarskiej. 52 proc. hoteli wskazaÅ‚o na bardziej pesymistyczne, a udziaÅ‚ odpowiedzi "bez zmian" to 43 proc. To praktycznie identyczne deklaracje jak w styczniu.

Niezmieniony limit de minimis wpływa na brak pomocy dla branży

Ze wzglÄ™du na sygnaÅ‚y od czÅ‚onków IGHP o odrzucaniu skÅ‚adanych przez nich wniosków o pomoc finansowÄ… z tzw. Tarczy Branżowej 6.0 (ochrona miejsc pracy, postojowe, dotacja na pokrycie kosztów bieżących, zwolnienie z ZUS) z powodu przekraczania limitu de minimis, w ankiecie lutowej znalazÅ‚y siÄ™ dwa pytania dotyczÄ…ce tej sytuacji.

SpoÅ›ród wszystkich ankietowanych, 29 proc. hoteli nie wnioskowaÅ‚o o tÄ™ pomoc, 61 proc. wnioskowaÅ‚o i jÄ… otrzymaÅ‚o we wnioskowanej lub mniejszej wysokoÅ›ci, a 10 proc. wniosków zostaÅ‚o odrzuconych. Jako główne powody odrzucenia hotele wskazaÅ‚y: przekroczenie limitu de minimis (55 proc.) i niewÅ‚aÅ›ciwy kod PKD (15 proc.). W przypadku 10 proc. urzÄ™dy nie podaÅ‚y powodów odrzucenia. IGHP przypomina, że już ponad 2 miesiÄ…ce temu Komisja Europejska podwyższyÅ‚a limity pomocy do kwoty 1,8 mln EUR (z 800 tys. EUR), jednak rzÄ…d do tej pory nie wdrożyÅ‚ tej zmiany w Polsce.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com