TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Dzięki nowemu katalogowi klasyfikacji hoteli, który od 1 czerwca wszedł w życie, Hotelstars Union oferuje nowoczesny i przejrzysty system oceny dla ponad 22 tysięcy sklasyfikowanych hoteli, coobejmuje 1,2 miliona pokoi w Europie.
reklama
Polska ma status członka-obserwatora HSU, a rodzimą branżę hotelarską w stowarzyszeniu reprezentuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego.
Hotelstars Union to nowoczesny, jednolity system europejskiej klasyfikacji obiektów hotelowych oparty ojakość usług. Co pięć-sześć lat kryteria klasyfikacji są poddawane weryfikacji, w celu ich modernizacji zgodnie z potrzebami gości i wymaganiami rynku.
Po ponad 18 miesiącach intensywnej pracy z sukcesem zakończyliśmy bieżący proces przeglądu katalogu kryteriów. Udało nam się pogodzić stanowiska wszystkich 17 krajów członkowskich. W wielu krajach klasyfikacja hoteli jest związana z tradycją i historią, dlatego często nie jest łatwo wejść na nowy grunt - wyjaśnia prezes HSU Jens Zimmer Christensen, dziękując wszystkim uczestniczącym krajom za ich konstruktywną pracę. Nowe kryteria HSU obowiązują od 1 czerwca 2020 roku, natomiast kraje członkowskie mają czas na jego wdrożenie do 1 stycznia 2021 r.
W Hotelstars Union aktualnie jest zrzeszonych 17 krajów. Obok Polski jeszcze Francja, Włochy, Gruzja, Azerbejdżan, Słowacja, Hiszpania i Irlandia mają status członka-obserwatora, co oznacza, że kraje te nie wdrożyły jeszcze standardów HSUdoustawodawstwa lokalnego. IGHP, która od 2018 roku reprezentuje rodzime hotelarstwo wstrukturach HSU, będzie kontynuować działania, by w Polsce klasyfikacja ta stała się obowiązującym standardem w kategoryzacji. Oprócz wypracowania mapy drogowej dojścia do wdrożenia wymogów HSU, IGHP od dłuższego czasu zabiega o zmianę odpowiednich przepisów krajowych.
Obserwując bezpośrednio działania HSU, wyraźnie widzimy, jak ten system działa w praktyce. Nawprowadzeniu klasyfikacji HotelStars Union korzystają obydwie strony, zarówno goście, jak i hotele. Itaki jest cel tego systemu, który w Europie funkcjonuje od 2009 roku. Chcemy, aby polskie wymogi kategoryzacyjne były spójne z europejskimi. To oczywiście wymaga czasu i powinno być procesem stopniowym. Jednak w naszej ocenie, kierunek jest jeden - mówi wiceprezes IGHP Tomasz Pieniążek, który brał udział w pracach nad aktualizacją kryteriów HSU. Dodaje również, że największym wyzwaniem wtrakcie najnowszej aktualizacji klasyfikacji było z jednej strony sprawienie, aby kryteria nadążały zaszybkimi zmianami w hotelarstwie, a raczej szerzej w "przemyśle" noclegowym, a z drugiej uwzględniały specyfikę wszystkich krajów zrzeszonych w organizacji.
Nowy katalog klasyfikacji został zmniejszony z 270 do 247 kryteriów, co sprawiło, że teraz jest bardziej elastyczny i przejrzysty. System został dostosowany do nowoczesnych koncepcji hotelowych i digitalizacji w hotelach - czy to w postaci nowoczesnej technologii komunikacyjnej w recepcji i w pokoju, elektroniki rozrywkowej dla gościa czy opcji samodzielnego zameldowania i wymeldowania. Ważną rolę w trakcie weryfikacji odegrał aspekt zrównoważonego rozwoju. Nowy katalog zachęca sklasyfikowane hotele doprzyłączenia się i korzystania z etykiet i certyfikatów zrównoważonego rozwoju, a także do oferowania swoim gościom np. rezygnacji z codziennego sprzątania pokoju i zmiany pościeli, instalowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych lub do ograniczenia stosowania plastikowych opakowań w łazienkach.
Z powodu kryzysu wywołanego przez COVID 19 w krajach członkowskich HSU mogą obowiązywać dodatkowe regulacje dotyczące stosowania środków czystości i higieny. Te dwie kwestie zawsze były istotną częścią systemu oceny HSU i są podstawowym wymogiem począwszy od pierwszej kategorii. Oczywiście zgodność zasad obowiązujących w hotelach z przepisami prawa i / lub przepisami krajowymi zawsze ma pierwszeństwo przed kryteriami klasyfikacji i może zastąpić niektóre kryteria HSUdoodwołania.
Hotelstars Unionto działające przy HOTREC zrzeszenie stowarzyszeń hotelarskich z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Niemiec, Grecji, Węgier, Łotwy,Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Holandii, Słowenii, Szwecji i Szwajcarii. Zrzeszenie funkcjonuje od 2009 roku. Jego działalność skupia się natworzeniu wspólnych kryteriów klasyfikacji obiektów hotelowych, które stanowią dla gości gwarancję jakości usług, a hotelarzom zapewniają przejrzystość i bezpieczeństwo.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami