TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2018 rok okazał się rekordowy pod względem ruchu turystycznego - wynika badania ruchu turystycznego w Małopolsce, przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
reklama
"PKB na poziomie regionu wynosi 6 proc., w samym Krakowie - ok. 8 proc. Jak bardzo jesteśmy ważnym regionem w skali Polski, potwierdza fakt, że w Polsce PKB z turystyki wynosi 5 proc." - powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.
Liczba odwiedzających Małopolskę wzrosła w 2018 roku o 5,4 proc. w stosunku do 2017 roku. W sumie województwo odwiedziło 16,7 mln ludzi, czyli o 800 tys. więcej niż rok wcześniej. W tej liczbie zdecydowanie przeważają osoby, które nocowały na terenie województwa przynajmniej jedną noc - jest ich 13,19 mln. Co więcej, w minionym roku nasz region odwiedziło blisko 3,3 mln turystów z zagranicy, tj. o 3,73 proc. więcej niż rok wcześniej.
"Małopolska ze względu na swoje walory turystyczne oraz przyrodnicze jest niezwykle atrakcyjnym obszarem dla wszystkich, którzy decydują się właśnie u nas spędzić urlop. O zainteresowaniu naszym regionem świadczy nieustannie wzrastająca od 2009 roku liczba turystów. Małopolska to w końcu nie tylko piękne krajobrazy czy mnóstwo atrakcji na spędzenie wolego czasu, to przede wszystkim miejsce ze wspaniałym dziedzictwem kulturowym, jak również kulinarnym - z którego jesteśmy naprawdę dumni. Jak widać, walory te doceniła także rekordowa liczba turystów" - mówił Tomasz Urynowicz.
Zwiększająca się z roku na rok liczba turystów to konkretne zyski m.in. dla lokalnych przedsiębiorców. Przyjeżdżający zostawiają w regionie coraz więcej pieniędzy, wydając je na noclegi, bilety wstępu do małopolskich atrakcji czy robiąc zakupy. Turyści z kraju i zagranicy pozostawili łącznie w regionie ponad 14,34 mld zł. Kwota ta wzrosła o 6,54 proc. w stosunku do 2017 roku. Odwiedzający z Polski wydali tu aż 8,88 mld zł, czyli o 8 proc. więcej niż w rekordowym roku 2017.
Wśród zagranicznych odwiedzających dominują przedstawiciele: Niemiec (18,9 proc.), Francji (11,2 proc.), Wielkiej Brytanii i Ukrainy (po 8,2 proc.). Liczna reprezentacja odwiedzających przybyła także z Włoch, USA, Hiszpanii, Czech oraz z krajów skandynawskich.
Krajowi turyści stanowili grupę prawie 13,3 mln osób. 33 proc. wśród zwiedzających województwo stanowią Małopolanie, po nich mieszkańcy woj. śląskiego (14,3 proc.) i mazowieckiego (11,6 proc.).
Najchętniej odwiedzane miejsca w regionie to Kraków (26,3 proc.), Zakopane (11,3 proc.), Wieliczka (8,4 proc.), Oświęcim (6,8 proc.). Turyści najczęściej przyjeżdżają w celach wypoczynkowych (31,1 proc.), ale i po to, aby zwiedzić zabytki (19 proc.). Turyści najwyżej ocenili w województwie atrakcje, atmosferę, gościnność i gastronomię - wynika z badań ruchu turystycznego.
"Widzimy potrzebę rozwoju oferty turystycznej dla zwiedzających z krajów azjatyckich" - mówi Tomasz Urynowicz. "Ludzie przyjeżdżający do Małopolski chcą uprawiać turystykę aktywną, dlatego koncentrujemy się na takich projektach jak Velo Małopolska, które pomagają rozwijać branżę turystyczną. Myślę, że na przykład trasa nad Dunajcem należy do najpiękniejszych w całej Europie" - dodaje.
Tomasz Urynowicz zapowiedział też powstanie aplikacji Małopolski Mobilny System Informacji Turystycznej, która będzie łączyła funkcje portalu informacyjnego na temat regionu, biuletynu z ofertą kulturalną oraz planera podróży. Projekt zostanie sfinalizowany najpóźniej w marcu tego roku.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami