TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-04-03 - Przywożenie paliwa ze wschodu przestanie się opłacać?

Przewoźnicy będą mogli zatankować mniej paliwa poza Unią Europejską. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, i prawa celnego może sprawić, że przywożący paliwo w baku przewoźnicy będą mieli mniejsze limity ilości paliwa, które nie będzie obciążone daninami.

reklama


Resort finansów zaproponował ujednolicenie limitów, które pozwalają uniknąć podatku VAT, akcyzy i cła od paliwa kupionego poza Unią Europejską. Aktualnie wynoszą one 200 litrów dla VAT i 600 litrów dla akcyzy. Polska nie wprowadziła limitów dla cła. Zmiany miałyby wejść od czerwca tego roku i zgodnie z nimi, limit dla wszystkich tych obciążeń miałby wynosić 200 litrów. Projekt jest na etapie konsultacji społecznych.

Istotą problemu rozwiązywanego w art. 1 pkt 1 i art. 2 projektu ustawy jest przywóz z państw trzecich (zza wschodniej granicy Polski) tańszego paliwa przewożonego w zbiornikach pojazdów, ze zwolnieniem z należności celnych przywozowych, które następnie zostaje odsprzedane na terytorium Polski z naruszeniem obowiązujących przepisów. Praktycznym wymiarem projektowanej regulacji jest zapobieżenie sprzedaży tak przywożonego paliwa, które zwalniane jest z należności przywozowych pod warunkiem wykorzystania w pojeździe, w którym zostało przywiezione - można przeczytać w Ocenie Skutków Regulacji.

Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji zaproponowała rezygnację z tej zmiany, argumentując iż, te przepisy utrudnią transport autobusowy, ponieważ próba dojechania do granicy tylko z 200 litrami paliwa w baku może się źle skończyć, zwłaszcza w sezonie zimowym. Z kolei zbyt częste przerwy na tankowanie powodują niezadowolenie pasażerów z usługi transportowej. Izba postuluje pozostawienie przepisów w obecnym kształcie, przy zwiększeniu kontroli, czy fabryczne baki nie zostały przerobione i wprowadzenie wysokich kar za takie przeróbki i traktowanie przywożenia paliwa w przerobionych bakach jako świadomy przemyt.

Z projektem zmian w ustawie można zapoznać się poniżej.


Możesz także pobrać plik: turinfo_20180403_dokument330797.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com