TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-01-22 - Odszedł jeden z największych francuskich kucharzy

W wieku 91 lat zmarł francuski mistrz sztuki kulinarnej. Był uznawany za jednego z największych kucharzy wszech czasów. Zrewolucjonizował gastronomię w latach siedemdziesiątych.

reklama


Paul Bocuse zmarł w minioną sobotę. Gastronomia jest pogrążona w żałobie. W wieku 91 lat zmarł francuski mistrz sztuki kulinarnej Paul Bocuse. Gastronomia pogrążyła się w żałobie. Papież kuchni nas opuścił - napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb. Mistrz od dłuższego czasu walczył z chorobą Parkinsona.

Paul Bocuse urodził się w lutym 1926 roku. Pracę w kuchni rozpoczął jeszcze jako nastolatek, a potem zdobywał doświadczenia u szefów kuchni w Lyonie i w Paryżu. Bocuse był ikoną kuchni francuskiej, a przyznawana od 1987 roku nagroda Złotego Bocuse'a (Bocuse d'Or) uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla szefów kuchni na świecie. Był pionierem tzw. nouvelle cuisine - bardziej dietetycznej od tradycyjnej kuchni francuskiej. Nouvelle cuisine stawia m.in. na świeże składniki i stylowe podanie. Znany przewodnik kulinarny Gault - Millau okrzyknął go "Kucharzem stulecia". To on zapoczątkował najbardziej prestiżowy światowy konkurs gastronomiczny w 1987 roku, odbywa się co dwa alta na w Lyonie na międzynarodowych targach hotelarstwa i gastronomi SIRHA.

W Lyonie i okolicach otwarł dziewięć restauracji, swoje lokale otworzył również w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii. W swojej restauracji "L Auberge du Pont de Collonges " au Mont d Or przez 40 lat utrzymał 3 gwiazdki Michelin. W swoim instytucie w Eciully, od 2002 roku, w sierpniu przyjmował 450 uczniów z całego świata.

Francuska gastronomia straciła mityczną postać. Szefowie płaczą w swoich kuchniach w Pałacu Elizejskim i wszędzie we Francji- przyznał w wydanym w sobotę oświadczeniu prezydent Francji Emmanuel Macron.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2018 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com