TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2022-11-19 - Mam receptę online i co teraz? Odpowiadamy, gdzie szukać szczegółów recepty

W ramach konsultacji zdalnych z lekarzem pacjentowi może być wystawiona recepta online. SMS-em przychodzi tylko kod e-recepty umożliwiający jej realizację w aptece. Jak zatem można wcześniej sprawdzić, co konkretnie znajduje się na e-recepcie? Czy możliwa jest realizacja e-recepty w inny sposób niż podając kod czterocyfrowy? Sprawdzamy!

reklama


Co to jest recepta elektroniczna i jak można ją otrzymać?

Recepta elektroniczna to odpowiednik recepty papierowej, która znana jest pacjentom z lat wcześniejszych. Jest to obowiązująca w naszym kraju forma przepisywania pacjentom leków. Jej zaletą jest między innymi łatwiejszy sposób realizacji w aptece, w przypadku którego nie trzeba posiadać papierowego wydruku. To również większe możliwości, jeśli chodzi o konsultację z lekarzem na odległość, gdyż i w ten sposób pacjent może od lekarza otrzymać e-receptę.

Biorąc pod uwagę, co to jest recepta elektroniczna, niekiedy nie ma potrzeby wizyty stacjonarnej u lekarza, aby móc ją otrzymać. Obecnie wystawianie recept online umożliwia wiele portali medycznych, a jednym z nich jest NaszaRecepta gdzie można otrzymać receptę elektroniczną zaledwie w kilka minut. E-recepty wystawiane online są dokumentami cyfrowymi, które zapisują się w historii medycznej każdego pacjenta. Oznacza to, że nikt nie powinien mieć problemu z tym, jak sprawdzić co jest na e-recepcie otrzymaną od lekarza, gdyż można mieć do niej dostęp z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie - warunkiem jest jedynie posiadanie dostępu do Internetu.

Jak sprawdzić, co jest na e-recepcie?

Wgląd do swoich e-recept pacjent może mieć w dowolnym czasie i tyczy się to nie tylko niedawno otrzymanych, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Bez trudu sprawdzić można również swoje starsze e-recepty, które już dawno zostały wykupione lub straciły ważność. Może być to pomocne między innymi w czasie wizyty u specjalisty, któremu trzeba będzie przedstawić swoją dotychczasową historię leczenia. Aby sprawdzić swoją e-receptą, pacjent może wybrać jedną z dwóch możliwości:
Zalogować się na swoją skrzynkę e-mail, gdzie wysyłane są wszystkie wystawiane pacjentowi e-recepty. W załączniku otrzymanej wiadomości e-mail pacjent powinien znaleźć informacje dotyczące swojej e-recepty, terminu jej ważności, a także rodzaju przepisanych leków i ich rekomendowanego dawkowania.
Zalogować się na swój profil IKP. Tam, w dedykowanej zakładce, znaleźć można wystawione pacjentowi e-recepty, poza tym łatwo można sprawdzić również stopień ich realizacji, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdy pacjent nie wykupuje leków od razu, tylko stopniowo lub w miarę zapotrzebowania.

Jak zrealizować e-receptę online?

Pacjent, któremu zostanie wystawiona recepta online, może niezwłocznie zgłosić się do apteki w celu jej wykupienia, ale może również nieco się wstrzymać, gdyż każda e-recepta posiada określony termin ważności. Sposób realizacji e-recepty wystawionej przez Internet niczym nie różni się od sposobu realizacji e-recepty otrzymywanej stacjonarnie. Aby wykupić leki na e-receptę online, należy:
Wykorzystać czterocyfrowy kod e-recepty, który pacjent otrzymuje SMS-em w momencie jej wystawienia. Dodatkowo skorzystać należy ze swojego numeru PESEL, który podaje się farmaceucie w celu uwierzytelnienia. Ta metoda nie wymaga dostępu do Internetu.
Drugą opcją jest skorzystanie z kodu kreskowego e-recepty, który można znaleźć na wspomnianym już IKP, a oprócz tego w załączniku wiadomości e-mail.
Ta metoda nie wymaga podawania numeru PESEL.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com