TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Samoloty nie latały, niemiecki przewoźnik znalazł się na skraju upadku - uratowało go państwo. Niemiecki rząd ratował w marcu 2020 firmę obejmując udziały za 6 mld euro i poręczając kredyt na 3 mld euro.
reklama
Na ratowanie Lufthansy zgodę wydała Komisja Europejska (pisaliśmy o tym Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie pomocy publicznej dla Lufthansy). Także rok 2021 był rokiem kryzysowym, w którym firma nadal ponosiła straty. Z kolei w 2022 roku w lipcu i we wrześniu odbyły się strajki pracowników, które skutkowały podwyżkami wynagrodzeń z uwagi na inflację.
Warunkiem pomocy rządowej był zakaz, iż dopóki co najmniej 3/4 wartości dokapitalizowania (6 mld euro) nie zostanie wykupione, będą ścisłe ograniczenia dotyczące wynagrodzenia kierownictwa, w tym zakaz wypłat premii.
Teraz, według wycieków medialnych dziennika "Handelsblatt" rada nadzorcza Lufthansy przyznała zarządowi premie za 2021 i 2022 rok, tylko odroczyła ich wypłatę do 2025 roku. Taki zabieg ma ponoć być zgodny z prawem, bo spółka sprawdziła to zlecając ekspertyzę w tym zakresie.
Jak widać nie tylko w Polsce prawo tworzone w pośpiechu, jest dziurawe. Oczywiście można by się zastanawiać, czy te dziury nie powstały celowo - aby tylko uspokoić nastroje społeczne. W końcu Lufthansę jako spółkę akcyjną mogli wesprzeć inwestorzy, którzy mieli realny interes, aby ona nie zbankrutowała (akcje spadły z 12 euro pod koniec 2019 do mniej niż 6 euro w marcu-kwietniu 2020). Jednak to państwo niemieckie zaryzykowało 9 mld euro, nie oni. Teraz jedna akcja kosztuje 8,13 euro, a cena 6 euro zdarzała się do końca września 2022, dopiero w październiku widać odbicie w górę.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami