TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2022-06-02 - Chorwacja bliżej strefy euro
Komisja Europejska stwierdziła, że Chorwacja jest gotowa do przyjęcia euro w dniu 1 stycznia 2023 r. Tym samym liczba państw członkowskich strefy euro wzrośnie do dwudziestu.
reklama
Wniosek ten przedstawiono w sprawozdaniu z konwergencji z 2022 r., w którym oceniono postępy poczynione na drodze do przystąpienia do strefy euro przez Bułgarię, Czechy, Chorwację, Węgry, Polskę, Rumunię i Szwecję. Te siedem państw członkowskich jest prawnie zobowiązanych do przyjęcia euro. W sprawozdaniu stwierdzono, że:
- Jedynie Chorwacja i Szwecja spełniają kryterium stabilności cen.
- Kryterium dotyczące finansów publicznych jest spełnione przez wszystkie państwa członkowskie, z wyjątkiem Rumunii, która jest jedynym państwem członkowskim objętym procedurą nadmiernego deficytu.
- Bułgaria i Chorwacja to jedyne dwa państwa członkowskie spełniające kryterium kursu walutowego.
- Bułgaria, Chorwacja, Czechy i Szwecja spełniają kryterium konwergencji długoterminowych stóp procentowych.
W sprawozdaniu stwierdzono, że Chorwacja spełnia cztery nominalne kryteria konwergencji, a jej ustawodawstwo jest w całości zgodne z wymogami Traktatu i Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych/EBC.
W świetle oceny Komisji oraz biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki istotne pod względem integracji gospodarczej i konwergencji, w tym przebieg zmian w bilansie płatniczym oraz integrację rynków produktowych, rynków pracy i rynków finansowych, Komisja jest zdania, że Chorwacja spełnia warunki przystąpienia do strefy euro. W związku z tym przyjęła wnioski dotyczące decyzji Rady i rozporządzenia Rady w sprawie wprowadzenia euro w Chorwacji.
Rada podejmie ostateczne decyzje w sprawie przyjęcia euro przez Chorwację w pierwszej połowie lipca, po przeprowadzeniu dyskusji na forum Eurogrupy i Rady Europejskiej, a także po wydaniu opinii przez Parlament Europejski i EBC.
Sprawozdanie to stanowi kluczowy i historyczny krok na drodze Chorwacji do przyjęcia euro.
W odniesieniu do wszystkich badanych państw członkowskich spoza strefy euro, z wyjątkiem Chorwacji, stwierdzono w sprawozdaniu, że ustawodawstwo krajowe w obszarze polityki pieniężnej nie jest w pełni zgodne z prawodawstwem UGW oraz ze Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych/EBC.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami