TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Władze Paryża będą dążyć do wprowadzenia zakazu poruszania się autobusów w centrum miasta i zachęcać turystów do korzystania z roweru, transportu publicznego bądź chodzenia pieszo. W ten sposób mają zamiar stawić czoło masowej turystyce w mieście.
reklama
Zastępca burmistrza Paryża - Emmanuel Gregoire powiedział gazecie Le Parisien, że choć sytuacja w Paryżu nie jest tak zła, jak w przesyconej turystami Wenecji czy Barcelonie, to Paryżanie martwią się ilością autobusów turystycznych wjeżdżających do centrum miasta. Jeszcze nie podano dokładnie od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie.
"Teraz przez Paryż codziennie przejeżdżają dziesiątki piętrowych autobusów, które przewożą turystów między głównymi zabytkami, a także międzynarodowe autokary turystyczne przywożące odwiedzających z całej Europy. Nasze miasto czeka na nowe przepisy mające na celu ograniczenie ruchu autobusowego i wprowadzenie miejsc parkingowych poza miastem, tak aby autobusy nie wjeżdżały już do centrum" - mówił Emmanuel Gregoire. Zastępca burmistrza dodał, że przewodnicy turystyczni powinni się dostosować do zmieniających przepisów, opracowując wycieczki rowerowe z przewodnikiem lub wycieczki piesze ze słuchawkami.
Nowa francuska ustawa o mobilności da władzom lokalnym więcej uprawnień do regulowania lokalnego ruchu drogowego i nowych opcji transportowych, takich jak wypożyczanie rowerów czy skuterów elektrycznych - informuje Agencja Reutera.
W zeszłym roku do Paryża i otaczającego go regionu Ile-de-France przybyła rekordowa liczba 50 milionów turystów.
Z podobnym problemem boryka się Kraków, po wejściu w życie przepisów dotyczących parku kulturowego. Przedstawiciele branży, niejednokrotnie podkreślali, że to grupy autokarowe, w najmniejszym stopniu przyczyniają się do zatłoczenia miasta. Znacznie większym wyzwaniem, w tej kwestii są turyści indywidualni, którzy poruszają się jak chcą i gdzie chcą. Grupy autokarowe, są prowadzone przez przewodników, którzy potrafią zdyscyplinować turystów i tak ich poprowadzić, aby grupa dotarła na miejsce w sposób jak najmniej utrudniający ruch. Dlatego trudno uwierzyć, aby największym problemem Paryża była turystyka zorganizowana. Mówienie o ekologii jest chwytliwe, ale trudno sobie wyobrazić grupę turystów, zwłaszcza tych starszych, którzy musieliby jeździć rowerami. Dodatkowo, zakaz wjazdu autokarów, wcale nie zlikwiduje tłoku w centrum, bo ci ludzie i tak się tam dostaną, a może spowodować, że ruch tego tłumu będzie znacznie bardziej chaotyczny. Autokar przywozi od ok. 40 osób, do nawet 90 (w przypadku autobusów piętrowych). Dowożąc turystów do hotelu, ruch ten jest jako tako zorganizowany. Wystarczy odrobina wyobraźni, żeby przewidzieć, co się stanie, gdy grupy z kilku, czy kilkunastu autokarów zostaną wysadzone poza centrum i będą musiały tam same dotrzeć, zwłaszcza, że niektóre linie paryskiego metra są w remoncie: Turyści będą mieć utrudniony dostęp do wieży Eiffla.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami