TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego zwróciła się do prezydenta RP Andrzeja Dudy z apelem o ratunek dla branży hotelarskiej.
reklama
Branża hotelarska pogrążona jest w największym kryzysie w historii. Choć zapewne za kilka lat hotelarstwo odrodzi się samoistnie wraz z powracającym ruchem turystycznym, to jednak od państwa zależy, czy w Polsce, kosztem reaktywacji branży będzie fala bankructw, wrogich przejęć i zwolnień grupowych. Pomimo istotnego wsparcia udzielonego całej gospodarce, polscy hotelarze nie mają poczucia bezpieczeństwa gwarantowanego przez rząd. Zaledwie z kilkudniowym wyprzedzeniem dowiadują się, że ich obiekty pozostają nadal zamknięte praktycznie bezterminowo, w związku z czym nie są w stanie odpowiedzialnie planować polityki zatrudnienia, sprzedaży ani zakupów. Dopiero po upływie wielu miesięcy od wprowadzenia ograniczeń nadchodzi wsparcie, które jest spóźnione i niedostateczne. - można przeczytać w treści listu. Prezes IGHP, Ireneusz Węgłowski podkreśla, że choć zrozumiałe jest, że walka z pandemią jest priorytetem, to jednak hotelarstwo nie musi stać się jej ofiarą. Wskazuje na to, że zalecenia sanitarne upowszechniły się w hotelach i podkreśla, że nie ma naukowych dowodów na szczególne zagrożenie pandemiczne w hotelach pracujących w reżimie sanitarnym.
Izba przedstawiła w liście do prezydenta najważniejsze postulaty na rzecz utrzymania i odbudowy polskiego hotelarstwa. Wśród nich znalazły się wsparcie płynnościowe przedsiębiorstw zapewniające pokrycie kosztów działalności w okresie pandemii. Chodzi o zwolnienie ze składek na ZUS, dofinansowanie do wynagrodzeń, rekompensatę pozostałych kosztów działalności.
IGHP postuluje także otwarcie hoteli w reżimie sanitarnym.Hotele w okresie letnim i jesiennym wyspecjalizowały się w bezpiecznej obsłudze gości i świadczeniu usług gastronomicznych. Powszechnie wdrożone zostały standardy sanitarne opracowane przez GIS. Decyzja o "odmrożeniu" hoteli powinna chociażby w niewielkim stopniu umożliwić generowanie środków niezbędnych dla pokrycia kosztów stałych i utrzymania zatrudnienia - pisze prezes IGHP, Ireneusz Węgłowski.
Wśród kolejnych postulatów wymienianych przez IGHP znalazły się opracowanie programu odbudowy turystyki w ramach Krajowego Planu Odbudowy we współpracy z organizacjami samorządu gospodarczego, delegalizacja tzw. wąskich klauzul OTA i promocja rezerwacji bezpośrednich w celu zmniejszenia zależności hoteli od globalnych portali rezerwacyjnych, wyłączenie obiektów hotelarskich spod działania tzw. podatku minimalnego, a także czasowe zredukowanie stawki podatku VAT na usługi hotelarskie i gastronomiczne do 5%, co stymulowałoby obniżenie cen usług oraz odliczenia podatkowe z PIT wydatków na turystykę krajową.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami