TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-08-05 - Komisja Europejska zatwierdziła pomoc dla włoskich operatorów wyciągów narciarskich

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, włoski środek o wartości 430 mln euro mający na celu zrekompensowanie operatorom wyciągów narciarskich szkód poniesionych w związku ich zamknięciem w okresie od 4 grudnia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r., z powodu pandemii COVID-19.

reklama


Środki, które rząd włoski musiał podjąć, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa, wymagały od operatorów wyciągów narciarskich wstrzymania działalności, co spowodowało dla nich znaczne straty. Dzięki temu programowi Włochy będą mogły zrekompensować operatorom wyciągów narciarskich poniesione szkody. Będziemy nadal współpracować z państwami członkowskimi w celu znalezienia najlepszych rozwiązań, aby wesprzeć przedsiębiorstwa w tych trudnych czasach, zgodnie z przepisami UE. - powiedziała odpowiedzialna za politykę konkurencji, iceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager.

W ramach programu operatorzy wyciągów narciarskich będą mieli prawo do rekompensaty w formie bezpośrednich dotacji za część szkód poniesionych w okresie od 4 grudnia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Władze włoskie sprawdzą, czy nie dojdzie do nadmiernej rekompensaty na podstawie strat netto poniesionych z powodu pandemii. Włochy zagwarantują zatem, że żaden beneficjent indywidualny nie otrzyma wyższej rekompensaty niż poniesione przez niego szkody oraz że wszelkie płatności przekraczające rzeczywiste szkody zostaną odzyskane.

Komisja oceniła środek na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który umożliwia Komisji zatwierdzanie środków pomocy państwa przyznawanych przez państwa członkowskie w celu zrekompensowania konkretnym przedsiębiorstwom lub sektorom (w formie programów) szkód spowodowanych bezpośrednio zdarzeniami nadzwyczajnymi.

Komisja uważa, że pandemia kwalifikuje się jako takie zdarzenie nadzwyczajne, nieprzewidywalne zdarzenie o znacznych skutkach gospodarczych. W związku z tym uzasadnione są wyjątkowe interwencje państw członkowskich mające na celu naprawienie szkód bezpośrednio związanych z wystąpieniem ogniska choroby.

Komisja stwierdziła, że włoski środek zrekompensuje szkody, które są bezpośrednio związane z wystąpieniem pandemii. Stwierdziła również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ przewidywane odszkodowanie nie przekracza kwoty niezbędnej do naprawienia szkody.

Komisja stwierdziła zatem, że środek jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com