TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-05-23 - Agroturystyka obniża ceny?

Wygląda, że wielu klientów wrażliwych na cenę lub mających ograniczony budżet zaciska pasa. Po przeanalizowaniu aktualnych cen noclegów mocno się zdziwiliśmy podała Aleksandra Klonowska-Szałek z serwisu rezerwacyjnego Slowhop: Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że z roku na rok w ostatnich kilku latach ceny na naszym portalu rosną o 10-12 proc. W tym roku spodziewaliśmy się wzrostów na poziomie 15 proc. Tymczasem większość gospodarzy nie zdecydowała się podnieść cen, a niektórzy nawet je obniżyli.

reklama


Slowhop jest niszowym portalem rezerwacyjnym, skupiającym niewielkie obiekty wakacyjne, znajdujące się z dala od głównych kurortów. Wśród jego gospodarzy są właściciele agroturystyk, rodzinnych pensjonatów i domków wakacyjnych na odludziach. Najwyższe ceny wśród tego typu obiektów mają glampingi i domki wakacyjne, najniższe pozostają agroturystyki, w których wynajmuje się pokoje z wyżywieniem.

Ceny obiektów wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem o 6 procent, ale od marca/kwietnia spadły o średnio 7-8 procent. Zmiana cen wyjazdów letnich slow za osobę w porównaniu z ubiegłymi wakacjami:
Pensjonaty +4%
Agroturystyki +5%
Domy / domki +8%
Glampingi ("glamour" + "camping") +21%

Zmiana cen wyjazdów letnich slow za osobę w porównaniu do marca/kwietnia tego roku
Pensjonaty -8%
Agroturystyki -8%
Domy/domki -3%
Glampingi -8%

Dla wielu gospodarzy agroturystyk i niewielkich obiektów na wsi goście sezonowi to kwestia być albo nie być". Wczesną wiosną zauważyliśmy widoczny spadek rezerwacji w porównaniu do poprzednich lat, a to spowodowało, że te miejsca zdecydowały się obniżyć ceny. - mówi Aleksandra Klonowska-Szałek. Takie małe obiekty mają większą elastyczność z uwagi na brak kosztów pracowniczych. Z reguły wszystkim zajmują się tam właściciele, dla których udany sezon to kwestia przeżycia.

Poza obniżeniem cen, wielu gospodarzy zmniejszyło też restrykcje czasowe rezerwacji. O ile w poprzednich latach wakacje można było zarezerwować tylko na 7 dni, w tym sezonie minimalny pobyt zmniejszył się w miesiącach letnich nawet do 3 dni. Jest to wyraźny ukłon w stronę gości, dla których dłuższy pobyt jest zbyt drogi.

Według kwietniowych badań tendencji turystycznych wśród Europejczyków, przeprowadzonych przez European Travel Commission będziemy w tym roku oszczędzać na zakupach i noclegach. - dodaje Klonowska-Szałek. Agroturystyka z pełnym wyżywieniem i brakiem dodatkowych wydatków na miejscu może stać się odpowiedzią na pytanie Co zrobić, żeby było taniej?



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com