TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Kierowca Ubera został ukarany wysoką grzywną za świadczenie usługi przewozu okazjonalnego bez wymaganego zezwolenia.
reklama
Inspekcja Transportu Drogowego nałożyła na kierowcę w wysokości 10 tys. zł. Odwoływał się on najpierw do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Kierowca zarzucał organom szereg nieprawidłowości, wliczając w to podstawę zatrzymania.
Na podstawie art. 18 ust. 4a u.t.d., przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą. Natomiast w świetle art. 18 ust. 4b pkt 2 u.t.d., dopuszcza się przewóz okazjonalny samochodami osobowymi niespełniającymi kryterium konstrukcyjnego określonego w ust. 4a i będącymi wyłączną własnością przedsiębiorcy lub stanowiącymi przedmiot leasingu tego przedsiębiorcy: a) prowadzonymi przez przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozowe albo zatrudnionego przez niego kierowcę, b) na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa, c) po ustaleniu opłaty ryczałtowej za przewóz przed rozpoczęciem tego przewozu; zapłata za przewóz regulowana jest na rzecz przedsiębiorcy w formie bezgotówkowej; dopuszcza się wniesienie opłat gotówką w lokalu przedsiębiorstwa - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w uzasadnieniu wyroku o sygnaturze III SA/Kr 1142/17. Z uzasadnieniem wyroku można zapoznać się pod adresem orzeczenia.nsa.gov.pl
Sąd uznał, że organy obu instancji prawidłowo uznały, że sporny w niniejszej sprawie przewóz stanowił przewóz okazjonalny, co oznacza, że w sprawie zastosowanie mają powyżej przytoczone przepisy. Skarga kierowcy została oddalona.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami