TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2022-06-20 - Czy będą loty z Polski? Znów wraca spór z kontrolerami lotów [aktualizacja]

Wakacje nie zdążyły się jeszcze rozpocząć, a już wrócił spór kontrolerów lotów z PAŻP. Różne media podają kilka punktów zapalnych, co martwi, gdyż wielowymiarowy spór trudniej będzie zażegnać.

reklama


Jak podało Radio Zet, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej nie zgadza się na kwestie związane m.in. z wyrównaniem w 2025 roku ich pensji do wysokości inflacji z 2022 roku, a także na uruchomienie programu, który umożliwiłby przejście ze stanowiska kontrolera do innych zadań po ukończeniu 57 roku życia. Według Pulsu Biznesu dalej toczy się także spór o system SPO, czyli o system jednoosobowej pracy na wieżach lotnisk. PAŻP nie chce także przystać na postulat kontrolerów, aby przeniesione zostały na inne stanowiska osoby, którym kontrolerzy zarzucają łamanie obowiązujących w PAŻP procedur.

Niestety PAŻP wycofuje się z porozumień. Wakacji nie będzie poinformowała money.pl Anna Garwolińska, pełnomocniczka Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, co może stanowić podgrzanie atmosfery negocjacji i próbę wywarcia presji przez ZZKRL na władze PAŻP, a także na polski rząd.

Według nieoficjalnych informacji, problemem jest także fakt, że we Wrocławiu przywrócono jednoosobową obsługę stanowisk SPO. Stanowiło by to nie tylko złamanie porozumienia z kontrolerami, ale swoisty policzek przed 10 lipca testujący jak wiele oni zniosą. I są to bardzo złe informacje odbijające się w mediach i zniechęcające Polaków do zakupu wycieczek z wylotem z Polski.

Aktualizacja:
Otrzymaliśmy oświadczenie ZZKRL, które wskazuje, że zaangażowanie w rozmowy bezpośrednio prezes PAŻP może pomóc przezwyciężyć problemy:

OŚWIADCZENIE ZZKRL

Chcielibyśmy się podzielić z Państwem kilkoma faktami związanym z dialogiem społecznym jaki prowadzimy z naszym pracodawcą - Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. W ostatnim tygodniu prowadzone rozmowy nie miał odpowiedniej dynamiki i w niektórych obszarach zmierzały w złym kierunku, niezgodnym z wcześniejszymi ustaleniami między stronami. Z optymizmem przyjęliśmy jednak powtórne zaangażowanie osobiste Pani Prezes Anita Oleksiak, dzięki temu rozmowy nabrały realnego wymiaru.

ZZKRL wraz z innymi związkami zawodowymi uczestniczy w procesie konsultacyjnym szeregu projektów dokumentów dotyczących organizacji pracy i systemu wynagradzania. Konsultacje obejmują również program rozwoju zawodowego, który ustabilizowałby kwestie pracownicze i zagwarantował bezpieczne funkcjonowanie służb ruchu lotniczego. Program umożliwiłby m.in. zaangażowanie pracowników o dużym doświadczeniu operacyjnym w proces szkolenia przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego oraz sprzyjał wykorzystaniu wiedzy eksperckiej kontrolerów ruchu lotniczego w okołooperacyjnych obszarach funkcjonowania Agencji. O jego wdrożenie - wzorem odpowiedników PAŻP w innych krajach europejskich - ZZKRL zabiega od 2015 roku, kiedy to natężenie ruchu lotniczego rok do roku znacząco wzrastało.

Niezależnie od tego, prowadzimy obecnie rozmowy w kwestii kodeksu etyki, który został przez nas przygotowany w oparciu o najlepszą wiedzę i praktyki międzynarodowych podmiotów działających w branży lotniczej. Ma on na celu przywrócenie etosu pracy, który będzie m.in. chronił sygnalistów, dawał jasne wytyczne działania i skutecznie zapobiegał mobbingowi.

Pomimo ogromnej presji czasu, terminu 10 lipca jako ostatecznej daty podpisania porozumienia, zrobimy wszystko żeby uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja br. Nie rezygnujemy równocześnie z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie i sprawiedliwych zasad funkcjonowania Agencji.

Zawarcie porozumienie nie spowoduje też, że nie przestaniemy monitorować wszystkich aspektów wdrożenia wypracowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, w tym kwestii stosowania SPO, które jest dla nas fundamentalnym aspektem, ponieważ od początku walczymy o bezpieczeństwo na polskim niebie oraz o powrót kultury bezpieczeństwa pracy.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com