TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Niebawem smoka w Krakowie będzie można zobaczyć już nie tylko pod Wawelem. Kładka o. Bernatka, okolice Szkoły Podstawowej nr 29, schody przy parku Bednarskiego, plac Axentowicza, park Krakowski i park Jordana - te miejsca zostaną opanowane przez smoki. A to za sprawą powstającego w Krakowie smoczego szlaku, który jest realizacją projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa.
reklama
W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż siedmiu figurek smoków na krakowskich placach, ulicach i w parkach. Będziecie mogli spotkać Smoka: Geodetę, Turystę, Malarza, Smoka z Rybą, z Latawcem i z Mapą. Sześć figur zaprojektowanych przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna będzie można spotkać w Dzielnicy XIII Podgórze i V Krowodrza: przy kładce o. Bernatka, kolorowych schodach przy ul. Tatrzańskiej, przy Szkole Podstawowej nr 29, na placu Axentowicza, a także w parku Krakowskim i parku Jordana. Są to lokalizacje, które pozwolą smokom rozgościć się w mieście przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego poziomu troski o przestrzeń i kulturowy krajobraz miasta.
Krakowskie potwory nie będą ani ziały ogniem, ani też nie będą szczególnie groźne. Będą za to nawiązywać do miejsc, w których znajdą domy. W jaki sposób? Krakowianie i goście na pewno z łatwością rozszyfrują te nawiązania. Wszystkie figury są przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.
Czy krakowskie smoki okażą się sukcesem na miarę wrocławskich krasnali? Póki co opinie na ich temat są podzielone. Przeciwnicy zarzucają im kiczowatość, podczas gdy ich zwolennicy cieszą się, że powstaje oferta, która może zainteresować najmłodszych turystów. Umieszczenie smoków w różnych częściach miastach może zachęcić do wychodzenia ze ścisłego centrum, jak również do prowadzenia gier terenowych skierowanych zwłaszcza do najmłodszych.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami