TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-06-13 - Puszcza Białowieska: wycinki trwają, niektóre ścieżki wyłączone z ruchu

Ministerstwo Środowiska wydało zakaz wstępu do lasu w Puszczy Białowieskiej. Jaki jest powód decyzji? Które części są objęte zakazem?

reklama


Jak wyjaśnia Ministerstwo, zakaz obejmuje okolice Białowieży i Hajnówki. Drzewa w tych miejscach są szczególnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi. Ministerstwo podkreśla, że z tych działaniach nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych, ponieważ bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. Teren Nadleśnictwa Białowieża jest objęty gradacją kornika drukarza i dlatego martwe drzewa zagrażają życiu.

Resort informuje zarazem, że na terenie Nadleśnictwa Białowieża zakaz wstępu do lasu nie dotyczy: obszaru nadleśnictwa położonego między Białowieżą a granicą państwa, dojazdu do rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego, ścieżek edukacyjnych "Żebra Żubra", "Szlak Dębów Królewskich", "Miejsca Mocy", drogi Narewkowskiej, Sinickiej, trybu Jagiellońskiego, drogi Kamienieckiej do skrzyżowania z trybem Jagiellońskim, trybu Olemburskiego, od drogi Sinickiej do trybu Zwierzynieckiego, drogi Czerlońskiej, od trybu Jagiellońskiego do Czerlonki, tryby Granicznego, pomiędzy drogą Narewkowską a trybem Zwierzynieckim, trybu Pojedynackiego, pomiędzy drogą Narewkowską i trybem Zwierzynieckim, trybu Stoczańskiego, pomiędzy trybem Granicznym a Pojedynackim, szlaku Nordic Walking, od miejscowości Budy do drogi Narewkowskiej, drogi Kościelnej od miejscowości Teremiski do drogi Narewkowskiej, trybu Grubolipnego, od szosy Teremiski-Pogorzelce do miejsca ogniskowego "Hajduki", następnie do trybu Pacowskiego i trybem Pacowskim do drogi Sinickiej

W Nadleśnictwie Hajnówka udostępnione są wszystkie drogi i szlaki turystyczne z wyjątkiem szlaków: niebieskiego i zielonego - dodaje resort środowiska. Również na terenie Nadleśnictwa Browsk udostępnione są wszystkie drogi publiczne.

Zakazy obowiązują od maja. Niedawno ekolodzy zablokowali pracę ciężkiego sprzętu do wycinki lasu w okolicach Czerlonki w Puszczy Białowieskiej. Protestowali "aby dać naukowcom czas zbadać legalność wycinki". Według protestujących ekologów, drzewa są wycinane w celu pozyskania drzewa a nie w celu walki z kornikiem. Protestujący zauważyli, iż zakaz wstępu do lasu ogłoszono w dniu protestu działaczy Greenpeace i Fundacji Dzika Polska. Doszło do sytuacji, w której kilka osób przykuło się do pracujących tam maszyn.

Sprawą wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, zainteresowała się Komisja Europejska, która przeszła do drugiego etapu - prowadzonej od ubiegłego roku - procedury przeciwko Polsce. KE wezwała Polskę do wstrzymania zaplanowanych cięć w Puszczy Białowieskiej. Komisja wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w czerwcu ubiegłego roku. Od tego czasu trwała wymiana korespondencji między resortem a Komisją Europejską.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com