TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2017-05-23 - Ilu turystów korzystało z noclegów w Małopolsce?

Truizmem jest powiedzenie, że Małopolska jest popularnym turystycznie regionem naszego kraju. Natomiast można zapytać jak bardzo jest popularna. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie "Turystyka w województwie małopolskim w 2016 r.", przygotowanym przez Urząd Statystyczny w Krakowie.

reklama


Urząd Statystyczny przedstawił wyniki badania prowadzonego z częstotliwością miesięczną na formularzu KT-1 (sprawozdanie o wykorzystaniu turystycznego obiektu noclegowego) w województwie małopolskim w 2016 r.

W 2016 r. wzrosła liczba turystów korzystających z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych oraz liczba udzielonych im noclegów. Zdaniem autorów raportu jest to między innymi zasługa Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., ale również systematycznych inwestycji w turystykę i niepowtarzalnych walorów województwa. Jeżeli chodzi o dokładną liczbę turystów, którzy skorzystali z objętych badaniem obiektów noclegowych województwie małopolskim, to przekracza ona 4,5 mln. Małopolska zanotowała odwiedziny przeszło 3,2 mln turystów krajowych, oraz ponad 1,3 mln. turystów zagranicznych. Udział procentowy turystów zagranicznych turystyce przyjazdowej w skali województwa wyniósł 30,1% i był o 0,2 p. proc. wyższy niż w 2015 r. Warto podkreślić, że 1/4 turystów to osoby na stałe zamieszkałe w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Zaraz za nimi plasują się Amerykanie oraz Włosi.

Jak przystało na stolicę województwa-Kraków stanął na czele pod względem liczby odwiedzin w województwie. W raporcie czytamy W Krakowie w 2016 r. gościło 2,2 mln turystów (49,8% osób korzystających z noclegów w województwie ogółem). Wśród nich było 1,1mln tj. 49,2% turystów zagranicznych (81,3% turystów zagranicznych w skali województwa) i 1157,9 tys., tj. 50,8% turystów krajowych (36,2% turystów krajowych w województwie ogółem). - wynika z analizy. Wyniki Urzędu Statystycznego wyraźnie różnią się od tych podawanych przez Małopolską Organizację Turystyczną, która wykazywała w 2016 r. 12,5 mln turystów w Krakowie. Same Światowe Dni Młodzieży przyciągnęły ok. 3 mln osób do Krakowa.

W końcu lipca 2016 r. w województwie małopolskim objęto obserwacją 1489 turystycznych obiektów noclegowych o łącznej liczbie 95,5 tys. miejsc noclegowych, z których 10,4% (9,9 tys. miejsc) miało charakter sezonowy. W granicach administracyjnych miast położonych było 891 obiektów (64,0 tys., tj. 67,0% miejsc noclegowych), a na terenach wiejskich 598 obiektów (31,6 tys., tj. 33,0% miejsc noclegowych)-czytamy w raporcie Urzędu Statystycznego.

Urząd podaje, że liczba udzielonych noclegów w turystycznych obiektach noclegowych w 2016 r. wyniosła 12,3 mln. Turystom krajowym udzielono 9 mln noclegów (w tym 41,4% w hotelach, 15,1% w zakładach uzdrowiskowych i 9,9% w ośrodkach wczasowych), a turystom zagranicznym 3,3 mln. (najwięcej w hotelach 79,5%, w hostelach 6,0% i innych obiektach hotelowych 4,4%). Średnia długość pobytu turysty krajowego wyniosła 2,8 dnia, a zagranicznego 2,4 dnia.

Dodatkowo w raporcie znajdziemy informację dotyczącą wszystkich powiatów w województwie. Wśród 38 powiatów i miast na prawach powiatu o największej liczbie udzielonych noclegów w Polsce w 2016 r. (górna grupa decylowa) były 4 powiaty położone w województwie małopolskim. Kraków zajmował w tej grupie 2. lokatę (po Warszawie), na 4. miejscu znalazł się powiat tatrzański, powiat nowosądecki zajmował 6. pozycję, a powiat nowotarski 20. Z kolei pod względem liczby udzielonych noclegów przeliczonych na 1000 ludności, najwyższą, 3. lokatę, zajmował powiat tatrzański, powiat nowosądecki 20., Kraków 23., a powiat nowotarski 28. - wynika z opracowania.

Z pewnością Światowe Dni Młodzieżowe wpłynęły stan wyżej przedstawionych statystyk. Jednak nie tylko ŚDM przyczyniły się do zwiększenia udziału województwa małopolskiego w krajowej turystyce. Obok turystyki miejskiej czy religij, która w samym Krakowie jest na wysokim poziomie oraz turystyki pielgrzymkowej, województwo oferuję liczne atrakcje w postaci projektów outdoorowych(turystyki przygodowej). Walory przyrodnicze i kulturowe regionu, dają wiele możliwości organizującym tego typu eventy. Firmy zajmujące się tym rodzajem turystyki, oprócz idealnego położenia,mają ułatwioną sprawę jeśli chodzi o pozyskiwanie turystów. Całość generuje wzrost popularności województwa małopolskiego.

Cały raport dostępny w poniższym pliku


Możesz także pobrać plik: turinfo_20170523_20017_turystyka.pdf



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com