TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2019-02-08 - Dlaczego doszło do katastrofy w Katmandu?

12 marca 2018 na azjatyckim lotnisku miała miejsce katastrofa lotnicza samolotu US-Bangla podczas wykonywania lotu ze stolicy Bangladeszu - Dhaki do nepalskiego Katmandu. Był to najtragiczniejszy wypadek lotniczy w Himalajach od 26 lat.

reklama


Wówczas podchodzący do lądowania Bombardier Q400 rozbił się podczas próby lądowania w Tribhuvan International Airport, o czym pisaliśmy w artykule Katastrofa na azjatyckim lotnisku.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 71 osób, z których zginęło 51, w tym piloci oraz członkowie personelu pokładowego.

Po wypadku rząd w Nepalu powołał komisję ds. badania wypadków lotniczych, która w ostatnim tygodniu stycznia bieżącego roku udostępniła końcowy raport. Początkowo za przyczynę katastrofy podano dezorientację załogi. Analiza nagrań z kokpitu samolotu i relacji świadków wskazała również na inne, znaczące przyczyny incydentu.

Komisja ds. badania wypadków lotniczych stwierdza, że prawdopodobną przyczyną wypadku jest całkowita utrata orientacji sytuacyjnej członków załogi. Lądowanie zostało ukończone w desperacji, na bardzo małej wysokości. Kolejne przyczyny to m.in. rozdrażnienie kapitana samolotu, brak ćwiczeń na symulatorze jak i nieprzestrzeganie standardowych procedur operacyjnych. Znaczącą rolę odgrywał również fakt ignorowania poleceń wieży przez kapitana samolotu, który w 1993 roku został zwolniony z sił powietrznych Bangladeszu z powodu depresji a następnie przywrócony do wykonywania zawodu w 2002 roku. Wnioski raportu sugerują załamanie nerwowe u pilota podczas lotu.

Dla zainteresowanych udostępniamy cały raport:


Możesz także pobrać plik: turinfo_20190208_raport.pdfWróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2019 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com