TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, przyciąga turystów naturalnymi zasobami i coraz ciekawszą infrastrukturą turystyczną. Poza dobrze znanym wybrzeżem władze chcą skierować uwagę na potencjał turystyczny północy kraju.
reklama
Czarnogóra odbudowała ruch turystyczny po pandemii, co potwierdzają dane Urzędu Statystycznego Czarnogóry MONSTAT. Wzrosty przyjazdów w pierwszych trzech kwartałach 2023 turystów odnotowane w obiektach zbiorowego zakwaterowania wynoszą 23,87% i 13,35% w porównaniu do analogicznych okresów w 2022 i 2019 roku. Do 10 października br. odnotowano 1 223 233 przyjazdów turystów, którym udzielono 4 562 190 noclegów.
Polska znajduje się w pierwszej 10-tce rynków, z których Czarnogóra odnotowała największą liczbę przyjazdów turystów zagranicznych. Zaliczają się do nich: Serbia (15,1%), Niemcy (6,9%), Francja (6,2%), Bośnia i Hercegowina (5,4%), Wielka Brytania (5,1%), Izrael (4,8%), Turcja (3,8%), Polska (3,7%), Rosja (3%) i Kosowo (3%).
Strategia rozwoju turystyki w Czarnogórze zakÅ‚ada prowadzenie inwestycji turystycznych w sposób zrównoważony i równomierny. Jednym z priorytetów jest aktywizacja północnych części kraju, które dysponujÄ… niewykorzystanym jeszcze potencjaÅ‚em. Czarnogóra cieszy siÄ™ dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zdajemy sobie sprawÄ™, jak bardzo lubiane jest adriatyckie wybrzeże i nadmorskie miasta, takie jak Budva, Kotor czy Herceg Novi. Zależy nam też na tym, aby zachÄ™cić turystów do podróżowania w gÅ‚Ä…b kraju i w północne regiony, rejony miast ®abljak i Kola¹in, gdzie można doÅ›wiadczyć bliskoÅ›ci z dzikÄ… naturÄ…, autentycznej lokalnej kultury i kuchni mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…ca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.
Rozwój terenów górskich polega na wsparciu turystyki wiejskiej poprzez zwiększenie liczby gospodarstw domowych, zróżnicowanie i wyspecjalizowanie ich oferty. Otwiera to też rynek dla produktów lokalnych, które trafiają bezpośrednio do turystów. Część gospodarstw rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne, w zależności od lokalizacji, uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. W ostatnich latach uproszczono proces rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich, co stanowi zachętę, by wprowadzać je w prawnie regulowane ramy, konieczne dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju turystyki.
Ważnym krokiem było również wsparcie "katunów" w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije, dzięki któremu 60 rodzin otrzymało panele słoneczne i przeszło szkolenia, co zwiększyło ich możliwości świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Jakość oferty turystyki wiejskiej i zastosowanie ekologicznego podejścia do biznesu sprawiły, że wiele wiejskich gospodarstw domowych na północy otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne "Travellife" i "EU Ecolabel".
Czarnogóra zachwyca naturą i spektakularnymi widokami. Znana turystom Zatoka Kotorska uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Bałkanach, a otwarta tam niedawno kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramę okolicy z nowej perspektywy. W 11 minut zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub około 8 kilometrów od historycznego centrum Kotoru.
Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść siÄ™ góry i zachÄ™ca do odkrywania tej części Czarnogóry. DziÄ™ki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njegu¹i do Kotoru, co ograniczy emisjÄ™ CO2 i pozytywnie wpÅ‚ynie na obszary przybrzeżne i te w gÅ‚Ä™bi lÄ…du podkreÅ›la Ana Tripković Marković.
Czarnogóra ma 5 parków narodowych. Obszary górskie stanowią 60% powierzchni Czarnogóry, dlatego rozwijająca się oferta turystyczna w znacznej mierze uwzględnia potencjał turystyki górskiej.
Poza inwestycjami w infrastrukturÄ™ obszarów wiejskich w bieżącym roku otwarto również kilka obiektów hotelowych o wysokim standardzie, takich jak: hotel Mamula Island w odrestaurowanym forcie z XIX wieku na wyspie Mamula w Zatoce Kotorskiej, OÅ›rodek Hyatt Regency Kotor Bay Resort czy Swissôtel Kola¹in, pierwszy luksusowy hotel w oÅ›rodku narciarskim Kola¹in 1600 poÅ‚ożony w masywie górskim Bjelasica.
Na 2024 rok zaplanowane sÄ… inauguracje kolejnych obiektów, tj.: luksusowego resortu Rixos w Sutomore, Ritz-Carlton Montenegro w zachodniej części Półwyspu Lustica, a także CROWNE PLAZA Kola¹inie.
© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami