TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2023-12-19 - Czarnogóra - Polacy na 8-mym miejscu

Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, przyciąga turystów naturalnymi zasobami i coraz ciekawszą infrastrukturą turystyczną. Poza dobrze znanym wybrzeżem władze chcą skierować uwagę na potencjał turystyczny północy kraju.

reklama


Czarnogóra odbudowaÅ‚a ruch turystyczny po pandemii, co potwierdzajÄ… dane UrzÄ™du Statystycznego Czarnogóry MONSTAT. Wzrosty przyjazdów w pierwszych trzech kwartaÅ‚ach 2023 turystów odnotowane w obiektach zbiorowego zakwaterowania wynoszÄ… 23,87% i 13,35% w porównaniu do analogicznych okresów w 2022 i 2019 roku. Do 10 października br. odnotowano 1 223 233 przyjazdów turystów, którym udzielono 4 562 190 noclegów.

Polska znajduje się w pierwszej 10-tce rynków, z których Czarnogóra odnotowała największą liczbę przyjazdów turystów zagranicznych. Zaliczają się do nich: Serbia (15,1%), Niemcy (6,9%), Francja (6,2%), Bośnia i Hercegowina (5,4%), Wielka Brytania (5,1%), Izrael (4,8%), Turcja (3,8%), Polska (3,7%), Rosja (3%) i Kosowo (3%).

Strategia rozwoju turystyki w Czarnogórze zakÅ‚ada prowadzenie inwestycji turystycznych w sposób zrównoważony i równomierny. Jednym z priorytetów jest aktywizacja północnych części kraju, które dysponujÄ… niewykorzystanym jeszcze potencjaÅ‚em. Czarnogóra cieszy siÄ™ dużym zainteresowaniem turystów z Polski. Zdajemy sobie sprawÄ™, jak bardzo lubiane jest adriatyckie wybrzeże i nadmorskie miasta, takie jak Budva, Kotor czy Herceg Novi. Zależy nam też na tym, aby zachÄ™cić turystów do podróżowania w gÅ‚Ä…b kraju i w północne regiony, rejony miast ®abljak i Kola¹in, gdzie można doÅ›wiadczyć bliskoÅ›ci z dzikÄ… naturÄ…, autentycznej lokalnej kultury i kuchni mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarzÄ…dzajÄ…ca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Rozwój terenów górskich polega na wsparciu turystyki wiejskiej poprzez zwiększenie liczby gospodarstw domowych, zróżnicowanie i wyspecjalizowanie ich oferty. Otwiera to też rynek dla produktów lokalnych, które trafiają bezpośrednio do turystów. Część gospodarstw rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne, w zależności od lokalizacji, uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. W ostatnich latach uproszczono proces rejestracji działalności gastronomicznej na obszarach wiejskich, co stanowi zachętę, by wprowadzać je w prawnie regulowane ramy, konieczne dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju turystyki.

Ważnym krokiem było również wsparcie "katunów" w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije, dzięki któremu 60 rodzin otrzymało panele słoneczne i przeszło szkolenia, co zwiększyło ich możliwości świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Jakość oferty turystyki wiejskiej i zastosowanie ekologicznego podejścia do biznesu sprawiły, że wiele wiejskich gospodarstw domowych na północy otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne "Travellife" i "EU Ecolabel".

Czarnogóra zachwyca naturÄ… i spektakularnymi widokami. Znana turystom Zatoka Kotorska uchodzi za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na BaÅ‚kanach, a otwarta tam niedawno kolejka gondolowa Kotor Cable Car pozwala podziwiać panoramÄ™ okolicy z nowej perspektywy. W 11 minut zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje siÄ™ w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub okoÅ‚o 8 kilometrów od historycznego centrum Kotoru.

Ta nowa atrakcja turystyczna, z której można korzystać od 1 kwietnia do 31 października, pozwala turystom w komfortowy sposób przenieść siÄ™ góry i zachÄ™ca do odkrywania tej części Czarnogóry. DziÄ™ki inwestycji zostanie też zmniejszony ruch na starej drodze z Njegu¹i do Kotoru, co ograniczy emisjÄ™ CO2 i pozytywnie wpÅ‚ynie na obszary przybrzeżne i te w gÅ‚Ä™bi lÄ…du podkreÅ›la Ana Tripković Marković.

Czarnogóra ma 5 parków narodowych. Obszary górskie stanowią 60% powierzchni Czarnogóry, dlatego rozwijająca się oferta turystyczna w znacznej mierze uwzględnia potencjał turystyki górskiej.

Poza inwestycjami w infrastrukturÄ™ obszarów wiejskich w bieżącym roku otwarto również kilka obiektów hotelowych o wysokim standardzie, takich jak: hotel Mamula Island w odrestaurowanym forcie z XIX wieku na wyspie Mamula w Zatoce Kotorskiej, OÅ›rodek Hyatt Regency Kotor Bay Resort czy Swissôtel Kola¹in, pierwszy luksusowy hotel w oÅ›rodku narciarskim Kola¹in 1600 poÅ‚ożony w masywie górskim Bjelasica.

Na 2024 rok zaplanowane sÄ… inauguracje kolejnych obiektów, tj.: luksusowego resortu Rixos w Sutomore, Ritz-Carlton Montenegro w zachodniej części Półwyspu Lustica, a także CROWNE PLAZA Kola¹inie.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com