TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
- Pojawiła się szansa na uruchomienie i udostępnienie turystom unikatowych śladów kultury romańskiej w podziemiach XIV-wiecznej bazyliki archikatedralnej w Przemyślu - poinformował Witold Wołczyk z kancelarii prezydenta tego miasta.
reklama
Podczas badań zakończonych w 1998 roku dokonano w podziemiach zabytkowej bazyliki sensacyjnego odkrycia. Odnaleziono tam bowiem mury świątymi powstałej jeszcze za czasów Mieszka I. Wcześniej trafiono z kolei na XI - wieczna rotundę pod wezwaniem św. Mikołaja. Zdaniem badaczy to perły architektury romańskiej, a ich zwiedzanie mogłoby być prawdziwą atrakcją turystyczną.
Co ciekawe rotunda okazała się najdalej wysuniętą na wschód świątynią obrządku łacińskiego monarchii wczesnopiastowskiej, a rezultaty badań rzuciły nowe światło ma dzieje chrystianizacji w tej części Polski i Europy. Zabytek stwarza możliwość finansowania przez państwo w 50 procentach całego przedsięwzięcia.
By tak się stało potrzebne jest pozostałe 50 proc. Obliczono, że koszt inwestycji wyniósłby 150 tys. zł. Przemyska parafia nie dysponując taka kwotą wystąpiła do władz z prośbą o dofinansowani. W miejsckiej kasie jednak też brakuje pieniędzy.
O udostępnienie zwiedzającym podziemi archikatedry zabiega też Mariusz Czuba,wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków. - Jest już gotowy projekt i dokumentacja podziemi przemyskiej bazyliki archikatedralnej. Jeśli uda się pozyskać połowę środków na uruchomienie tam podziemnej trasy turystycznej, to pozostałą kwotę przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka źródeł finansowania tej inwestycji powinno zapewnić rychłe otwarcie rezerwatu kultury romańskiej - zaznaczył Czuba.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami