TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
2021-10-12 - Zimowe wyjazdy drożeją
Instytut Traveldata po raz pierwszy w tym sezonie wziął pod lupę ceny zimowych wyjazdów.
reklama
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje pierwsze w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym 2021/22 definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Ceny zostały zebrane 7 października i porównane z cenami dla tego samego tygodnia z 30 września, a w porównaniach rok do roku z cenami z 2 października 2020 roku.
W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2021, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 100 złotych. Największe zwyżki cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich zwłaszcza na Lanzarote - o średnio 272 złotych, a nieco mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie - o 191 i 176 złotych. Tygodniowych spadków cen w minionym tygodniu nie odnotowano. W analogicznym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek również rosły o odpowiednio 44 i 121 złotych.
Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia - 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 359 złotych. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr - o średnio aż 782 złote. Znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i do Marsa Alam - o średnio 624 i 451 złotych.
W tym samym okresie przed rokiem notowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 326 złotych, a zatem w podobnej skali do ich rocznych wzrostów w tygodniu obecnym.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty ósmy z rzędu była mniej korzystna korzystniejsza aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala ich negatywnego wpływu była rekordowo wysoka. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,99 zł/litr wobec 1,70 zł/litr przed rokiem, co oznacza roczny wzrost o 75,9 procent, zaś przed tygodniem cena była wyższa o 65,6 procent, a przed dwoma o 66,5 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta kolejny raz była istotnie słabsza niż przed rokiem. Dla uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło prawie 2,8 procent, podczas gdy przed tygodniem była słabsza o około 2,9 procent, a przed dwoma tygodniami o 2,1 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek tym razem był w serii trzydziestu ośmiu tygodni rekordowo negatywny dla organizatorów, gdyż zawierał się w przedziale +230/+240 złotych, czyli znacznie bardziej niekorzystnym niż przed tygodniem i przed dwoma, gdy wynosił odpowiednio +200/+210 oraz + 180/+ 190 złotych. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.
Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 372 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 193 złote. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Marsa Alam i na Synaju - o średnio 451 i 422 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Hurghadzie - o średnio 242 złote.
Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 304 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny spadły o 478 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie - o 624 złote, znacznie mniejsze na Lanzarote i Gran Canarii - o średnio 300 i 244 złote, a najmniejszą na Fuerteventurze - o zaledwie 49 złotych.
Na mniej masowych kierunkach największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano na Cyprze i w Portugalii - o średnio 782 i 336 złotych, mniejsze na Tureckiej Riwierze - o 152 złote, jeszcze mniejsze w Maroku - o zaledwie 8 złotych, a na jedynym kierunkiem, na którym ceny pobytu wobec poprzedniego sezonu spadły była Malta - o średnio 16 złotych.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019/2020 dla wylotów pierwszym tygodniu lutego 20220 na dwóch wiodących kierunkach zimowych zmiany średnich cen wycieczek były różnokierunkowe. Wzrost cen w tym ujęciu miał miejsce w Egipcie - o 179 złotych, a na kierunkach kanaryjskich ceny w podobnej skali spadły - o 174 złote.
Na mniej licznie odwiedzanych kierunkach największe dwuletnie spadki cen pobytu odnotowano na Malcie - o 834 złote. Zdecydowanie mniejsze i dość zbliżone były przeceny pobytów w Maroku, Portugalii i na Tureckiej Riwierze - o średnio 137, 141 i 191 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym w tym ujęciu ceny wzrosły był Cypr, gdzie ceny podniosły się bardzo znacznie, a mianowicie o 898 złotych.
Duże zwyżki cen paliwa w znacznym stopniu przyczyniły się do wyższych cen tzw. egzotyki niż przed rokiem, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardziej istotną rolę. Zwyżki cen były jednak bardzo umiarkowane, zwłaszcza biorąc pod uwagę jeszcze dodatkowy negatywny wpływ spowodowany słabszym złotym.
W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Kenii - o średnio 453 złote (z ubiegłym sezonie spadły o 640 złotych), nieznacznie wzrosły ceny wyjazdów na Dominikanę - o 13 złotych (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a umiarkowanie obniżyły się, co jest raczej dość zaskakujące, do najbardziej odległego Meksyku - o średnio 149 złotych (w ubiegłym sezonie wykazały średni roczny spadek o aż 1890 złotych.
Obecna sytuacja epidemiczna w samych egzotycznych krajach docelowych jest zróżnicowana. Najmniej korzystna jest, podobnie jak przed rokiem, w Meksyku, w którym tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń nie jest jednak zbyt wysoki i wynosi 318 (rekord 1007 w dniu drugim tygodniu sierpnia), ale relatywnie znaczący jest wskaźnik zgonów - w minionym tygodniu 25,8 (rekord 72,3 w ostatnim tygodniu stycznia 2021).
Dla porównania przed tygodniem wskaźnik liczby nowych zakażeń w europejskich i bliskich krajach docelowych wyniósł 770, a wskaźnik liczby zgonów 11,2.
Tak jak w ubiegłym sezonie korzystniejsza jest sytuacja epidemiczna na Dominikanie, gdzie obecny wskaźnik nowych zakażeń jest wprawdzie wyższy jak w Meksyku (430) (rekord 1108 w trzecim tygodniu stycznia 2021), ale znacznie mniejszy jest wskaźnik zgonów, który wyniósł w minionym tygodniu zaledwie około1,0 (rekord 15,3 w dniu pierwszym tygodniu lutego).
Teoretycznie najkorzystniejsza sytuacja epidemiczna panuje w Kenii, w której ostatni tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń jest na skrajnie niskim poziomie 18,7 (rekord 171 w ostatnim tygodniu marca tego roku), a wskaźnik zgonów wyniósł tam zaledwie 0,76 (rekord 4,18 w ostatnim tygodniu sierpnia). Trzeba jednak podkreślić, że na niekorzyść Kenii przemawia relatywnie mała liczba przeprowadzanych tam testów.
W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym największy spadek średnich cen wyjazdów odnotowano w ofercie biura Best Reisen - o około 800 złotych, a mniejsze średnie zniżki w wielkości po około 300 złotych zanotowano w ofertach biur Prima Holiday i Nekera. Średnie ceny w ofertach innych dużych i średnich organizatorów były powyżej cen zeszłorocznych zakresie od 60 i 115 złotych (biura Sun & Fun i Rainbow) do nawet ponad 700 złotych.
W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to - podobnie jak przed rokiem i dwoma laty - pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland - 14 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma 17 ofert), które nieznacznie wyprzedziło biura Itaka - 13 ofert (przed rokiem 10, a przed dwoma 7 ofert oraz Rainbow, Coral Travel i Exim Tours - wszystkie po 5 ofert.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland - 10 i 8 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.
Ponieważ jest to pierwsze zestawienie dla sezonu zima 2020/21, nie można się na jego podstawie odnieść do sytuacji sprzed tygodnia. Na czele inauguracyjnego w tym sezonie zestawienia widnieje biuro Best Reisen posiadające dość znaczącą przewagę nad następnymi biurami Sun & Fun i Coral Travel.
Wróć do strony głównej
Pełna wersja
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami