TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) ujawniła, że w 2020 r. w brytyjskim sektorze turystycznym może zostać zlikwidowanych 2,4 mln miejsc pracy, jeśli bariery podróżowania po świecie nie zostaną usuniętym. Choć szacunki WTTC dotyczą tylko Wielkiej Brytanii, trudno się spodziewać, aby w innych krajach było dużo lepiej.
reklama
Nowe dane pochodzą z najnowszego modelu ekonomicznego WTTC, który analizuje szkodliwy wpływ COVID-19 i ograniczeń w podróżowaniu na sektor turystyczny.
Już w obecnych okolicznościach, w Wielkiej Brytanii ucierpiało 1,9 mln miejsc pracy. Jeśli nie nastąpi natychmiastowe złagodzenie ograniczeń w podróżach międzynarodowych, stracimy aż 2,4 mln miejsc pracy - ponad połowę wszystkich miejsc pracy w tym sektorze w Wielkiej Brytanii w 2019 roku.
Spadek o 17 proc. z 2,9 mln, jak wynikało z poprzedniego badania, przeprowadzonego w czerwcu tego roku, do 2,4 mln miejsc pracy wskazuje na niewielki, lecz pozytywny wzrost, częściowo spowodowany wprowadzeniem w czerwcu korytarzy powietrznych bez kwarantanny oraz wzrostem liczby podróży krajowych.
WTTC szacuje jednak, że wpływ przedłużających się ograniczeń w podróżowaniu może zmniejszyć wkład sektora w PKB Zjednoczonego Królestwa do wysokości 124 mld GBP, co oznacza spadek o 62% w porównaniu z rokiem 2019.
Choć doceniamy i dziękujemy brytyjskiemu rządowi za jego wysiłki na rzecz wsparcia brytyjskiego sektora turystycznego oraz za utworzenie Global Travel Taskforce, nasze szacunki wskazują, że - przy ograniczeniach w podróżach międzynarodowych obowiązujących w miesiącach letnich i utrzymujących się obecnie - łącznie 2,4 mln miejsc pracy w sektorze turystycznym w Wielkiej Brytanii może ucierpieć, a PKB spadnie o 124 mld funtów. W pełni rozumiemy, że ochrona zdrowia publicznego jest priorytetem numer jeden. Ożywienie sektora będzie jednak jeszcze bardziej opóźnione, o ile państwa nie wdrożą środków mających na celu ponowne odpowiedzialne odblokowanie podróży, takich jak wdrożenie protokołu testowego dla podróżnych. Ważne jest, aby przywrócić korytarze powietrzne pomiędzy wiodącymi światowymi węzłami finansowymi, takimi jak niezwykle ważna trasa Londyn-Nowy Jork lub Londyn-Dubaj, aby pomóc w rozpoczęciu ożywienia gospodarczego w Wielkiej Brytanii i na świecie oraz uniknąć niszczycielskich i dalekosiężnych konsekwencji społeczno-gospodarczych, które mogą się pojawić w przyszłości. Jest rzeczą oczywistą, że tylko międzynarodowa współpraca na najwyższym szczeblu oraz zaangażowanie sektora publicznego i prywatnego może uratować zbuntowany sektor turystyczny, który nadal walczy o przetrwanie. Musimy nauczyć się współistnieć z tym wirusem, a także podjąć działania, które pozwolą na odpowiedzialną reaktywację zarówno w ruchu turystycznym, jak i w podróży powrotnej, a także pozwolą uniknąć trudności gospodarczych i społecznych. Wiele krajów czyni to z powodzeniem, na przykład Chiny, które wykazały się szczególnie silnym ożywieniem na swoim rynku krajowym". - uważa prezes WTTC, Gloria Guevara.
Według WTTC brak podróży międzynarodowych może zagrozić pozycji Londynu jako jednego z głównych światowych węzłów przesiadkowych dla podróży służbowych i rekreacyjnych.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami