TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2024-02-02 - Zmiana lidera kierunku na city break

Rzym już nie jest faworytem Polaków. City break za 800 zł od osoby wolą spędzić nad Morzem Śródziemnym. Trzy dni na Malcie w 4-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem za 800 zł? Możliwe, jeśli planować wiosenne city breaki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Tyle samo Polacy zapłacą też za odpoczynek na Cyprze, choć o posiłek wliczony w cenę będzie trudniej.

reklama


Wiosną nadal - choć nie tak chętnie jak jeszcze rok temu - latamy do Rzymu. Popularne sątakże Ateny, Barcelona i Alicante: trzydniowy city break z lotem i hotelem w cenie rezerwujemy tam za ok. 1,2 tys. zł od osoby. Na przełomie stycznia i lutego, gdy połowa ferii już za nami, Polacy z wyprzedzeniem zaczynają myśleć o wiosennych city breakach. I nic dziwnego: według danych platformy podróży eSky.pl iagencji GfK blisko połowa ankietowanych rodaków rezerwuje krótkie podróże od jednego dotrzech miesięcy przed wylotem. Badanie to pokazuje również, że 70 proc. Polaków podróżujących w zeszłym roku wybrało się na city break.

Tej wiosny Malta i Hiszpania przyjmą najwięcej Polaków. Wiosną 2024 roku ponad jedna piąta Polaków (22 proc.) rezerwująca city break na własną rękę wybierze się do Hiszpanii: przede wszystkim do Barcelony, Alicante i Malagi. Koszt city breaku wtym ostatnim mieście na południu kontynentalnej Hiszpanii wynosi średnio 1 tys. zł od osoby za lot i hotel - można tam zobaczyć uliczne pokazy flamenco, wejść na liczne wzgórza z panoramą miasta czy odwiedzić słynne muzeum sztuki współczesnej Centre Pompidou.

Nieco drożej, bo odpowiednio 1,2 tys. zł i 1,3 tys. zł za lot i hotel kosztuje wyjazd do Alicante iBarcelony. W Alicante średnia temperatura wiosną to 18-24 stopnie Celsjusza, a samo miasto zyskało sławę m.in. dzięki zamkowi Santa Barbara na szczycie Góry Benacantil, kolorowym kamienicom w Starym Mieście oraz piaszczystym plażom. Natomiast Barcelona przyciąga podróżników wyróżniającą się architekturą Gaudiego na czele z Sagrada Familia i Parkiem Gell, a także tętniącą życiem ulicą La Rambla i lokalnymi przysmakami.

Dzięki prowadzonym cyklicznie badaniom wiemy, że elastyczność i wygoda to jedne znajczęstszych przyczyn, dla których Polacy stawiają na samodzielnie zorganizowany city break zlotem i hotelem w cenie. Decydując się na krótki wyjazd do hiszpańskich miast, najchętniej rezerwujemy nocleg w 4-gwiazdkowym obiekcie, wybierając zarówno te oferty, które zapewnią namco najmniej śniadanie, jak i wyżywienie we własnym zakresie w alternatywnych formach zakwaterowania, jak np. apartamenty zaznacza Jarosław Grabczak, odpowiedzialny zarozwój oferty produktowej w Grupie eSky.

Sporym zainteresowaniem wśród osób planujących city break cieszy się Malta (19 proc.). Wtymroku jest to jeden z najtańszych kierunków na wiosnę: obecnie podróż do miast Sliema iQawra to wydatek rzędu 800-900 zł dla jednej osoby, w tym lot w dwie strony i pobyt w4 gwiazdkowym hotelu. Co istotne, ta cena najczęściej już zawiera śniadanie, a niektóre oferty także obiadokolację.

Polacy odwiedzający wiosną Maltę doświadczą umiarkowanie ciepłej pogody (17-22 stopnie) bezopadów deszczu. Będzie ona dobrym wyborem zwłaszcza dla tych osób, które lubią uprawiać sporty wodne czy próbować kuchni bogatych w nowe smaki.

Od lat polskich podróżników niezmiennie kuszą city breaki w największych europejskich metropoliach takich jak Rzym, czy Ateny. Ten pierwszy powoli przestaje być podróżniczym numerem jeden, ale mimo to więcej niż jedna trzecia osób planuje wiosenną podróż do obu miast (po 18 proc. rezerwacji). Za kilkudniowy city break w Wiecznym Mieście rodacy płacą ok. 1,2 tys.zł od osoby. Z kolei pobyt w Atenach jest tańszy o 100 zł i wynosi 1,1 tys. zł dla jednej osoby zalot i hotel.

To są kolebki naszej kultury, cywilizacji, które umiejętnie łączą je z nowoczesnością. Gdy Polacy lecą tam wiosną, to zarówno w Rzymie, jak i w Atenach decydują się na nieco niższy standard noclegu niż np. w Hiszpanii czy na Malcie: z reguły wybierają bowiem hotele 3-gwiazdkowe. Todlatego, że na Maltę i Hiszpanię - nawet w krótkim okresie - patrzymy z perspektywy wyjazdów wakacyjnych, nawet gdy są one poza sezonem. Dlatego szukamy tam większej ilości udogodnień, abrak jednej "gwiazdki" w Rzymie czy Atenach kompensujemy dobrą lokalizacją względem atrakcji turystycznych lub posiłkiem wliczonym w cenę tłumaczy Jarosław Grabczak.
W kwietniu i maju słupek rtęci na Cyprze osiąga 20-25 stopni Celsjusza, a liczba dni słonecznych w ciągu miesiąca wynosi 30. Z racji idealnych warunków na city break 7 proc. Polaków podróżujących z eSky.pl poleci do południowej Larnaki. Za przelot i kilkudniowy pobyt w3 gwiazdkowych hotelach bez posiłków - bo na takie decydują się tu najczęściej - płacą 800 zł od osoby. Do najpopularniejszych atrakcji, które oferuje ta śródziemnomorska wyspa, należy m.in. zwiedzanie jeziora Salt Lake, które zimą gości tysiące flamingów, a latem wysycha izostawia na powierzchni grubą warstwę soli. Goście miasta wybierają się także na spacery popromenadzie Finikoudes i Dzielnicy Tureckiej, gdzie sprzedaje się wyroby rzemieślnicze.

Przedstawione dane dotyczą rezerwacji pakietowych lot+hotel na platformie podróży eSky.pl zwylotami między 1 marca a 31 maja 2024 roku, dla których podróż potrwa od dwóch do czterech dni. Kierunki omówione w tekście odpowiadają za 83 proc. rezerwacji do 10 najpopularniejszych krajów w analizowanym okresie. Zaprezentowane ceny to średnia wartość podróży w dwie strony uwzględniająca koszt przelotu i noclegu dla jednej osoby.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com