TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Rekord ilości turystów wyjeżdżających na majówkę już padł. Jedyne pytanie - o ile zwiększy się liczba wyjeżdżających? W biurach podróży wciąż mocny wzrost sprzedaży, a najwięcej turystów chce wypocząć w hotelach 5*.
reklama
Rezerwacji na tegoroczną majówkę na dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem jest już więcej niż zrealizowanych wyjazdów na ten długi weekend w ubiegłym roku.
Tylko w marcu i pierwszej połowie kwietnia i tak rekordowe rezerwacje wyjazdów majówkowych jeszcze przyspieszyły. W ciągu niecałego półtora miesiąca ich liczba zwiększyła się o ok 50 proc. Wpływ na te decyzje ma częściowo spadek inflacji i silna złotówka w stosunku do dolara i euro w marcu i pierwszej połowie kwietnia. Częściowo, bo z podobnym przyspieszeniem mieliśmy do czynienia w podobnym okresie ubiegłego roku, gdy inflacja oscylowała wokół 15 proc. a złotówka była znacznie słabsza niż obecnie. Niewykluczone, że za takimi zachowaniami stoją niekorzystne prognozy długoterminowe na majówkę - to bardzo ważny aspekt podejmowania decyzji o spędzeniu długiego weekendu za granicami kraju.
Ale chyba najważniejszym jest inny, społeczny trend, który Travelpanet.pl zbadał jeszcze w ubiegłym roku - wynika z niego, że wypoczynek przestał być dobrem luksusowym i powędrował na poziom podstawowych potrzeb. Z kolei chęć do kupowania wycieczek nie samodzielnie lecz przez biuro podróży wynika z faktu, że - zdaniem respondentów ubiegłorocznego badania - imprezy zorganizowane to bezpieczeństwo podróżowania w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Wymownym tego przykładem były pożary na greckiej wyspie Rodos. Klientom biur podróży oferowano bezkosztowo przeniesienie do innych hoteli, zmianę kierunku, terminu imprezy lub zwrot pieniędzy. Turyści indywidualni musieli rozwiązać te problemy samodzielnie.
Turystów kupujących wycieczki w biurach podróży cieszy fakt, że przeciętny koszt majówkowego wypoczynku jest na porównywalnym poziomie co w ub. Roku - - to nieco poniżej 3000 zł na osobę.
W stosunku do rezerwacji do końca marca obniżył się on nieznacznie, bo o ok. 50 zł. Nic w tym zaskakującego, bo zwykle w ostatnim okresie zwiększa się liczba rezerwacji w niższym standardzie wypoczynku. Wciąż jednak utrzymuje się przewaga rezerwacji hoteli 5* nad 4*. Obecnie tych pierwszych zarezerwowano prawie 42 proc. a tych drugich - 37 proc. Na początku marca proporcje wynosiły 44 : 34 proc.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami