TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-08-30 - Rzecznik MŚP widzi szansę na wycofanie się rządu z niekorzystnych dla przedsiębiorców zmian

Ponad 42 000 osób podpisało petycję Rzecznika MŚP przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Po protestach przedsiębiorców rząd rozważa trzykrotne zmniejszenie składki zdrowotnej.

reklama


Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek - komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Petycję "Uchrońmy podatek liniowy! - stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie" można wciąż podpisać na stronie rzecznikmsp.gov.pl

Zdaniem Rzecznika MŚP Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było ok. 700 tysięcy takich firm w Polsce. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%, z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom podatkowym Rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia br. petycję "Uchrońmy podatek liniowy! - stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie", którą w tydzień poparło ponad 10 000 osób.

Obecnie jest już ponad 42 000 podpisów.Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców - w ramach konsultacji społecznych związanych z petycją - spotyka się z przedsiębiorcami. Ostatnio odwiedził m.in. Szczecin i Bydgoszcz, gdzie powołano regionalne Rady Konsultacyjne - ciało doradcze przy Rzeczniku, złożone z czynnych przedsiębiorców.

Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój. Niektórzy politycy mówią, że przedsiębiorcy wydadzą to na konsumpcję, bo domy w Alpach budują. Ja nikogo takiego nie znam. Pewnie są tacy, co mają domy w Alpach, ale to jakiś promil przedsiębiorców. Przedsiębiorcy te pieniądze wykorzystują na rozwój firm - mówił w Szczecinie Abramowicz.

Podczas spotkania z przedsiębiorcami w Bydgoszczy Rzecznik MŚP podkreślał, że propozycja Polskiego Ładu, dotycząca podwyższenia podatku liniowego jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną. W ocenie Adama Abramowicza wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a już od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa.

Efektem konsultacji Rzecznika MŚP jest dynamicznie rosnące poparcie dla petycji. Głos przewijającego się niezadowolenia przedsiębiorców z rządowych propozycji podatkowych odbił się echem także wśród rządzących. Najbardziej dotkliwym obciążeniem dla firm jest składka zdrowotna uzależniona od dochodu, której nie będzie można odliczyć od podatku. Jednak według informacji, potwierdzonych m.in. przez Głównego Ekonomistę Ministerstwa Finansów - Łukasza Czernickiego rozważane jest trzykrotne zmniejszenie wysokości składki do 3%. Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek. Nie można jednak spocząć na laurach, dlatego cały zbieramy podpisy pod petycją. Przedsiębiorcy wierzą, że rząd zrozumie, iż propozycje podatkowe w Polskim Ładzie są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i się z nich wycofa - podkreśla Adam Abramowicz.Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2021 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com