TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej
Wakacje 2023 już za nami i sezon turystyczny można uznać za zakończony. Tegoroczne lato pokazało, że Polacy w większości zaplanowali swój urlop z dużym wyprzedzeniem i bardziej świadomie podejmowali decyzje o wyjeździe. Jednocześnie byli skłonni wydać o 40% więcej niż w zeszłym roku. Jak podaje noclegowo.pl polskie morze tradycyjnie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Prym wiedzie Gdańsk. Turyści spędzali także wakacje w Zakopanem.
reklama
Ostatnie miesiące skupiały się w głównej mierze na oszczędzaniu i spekulacjach dotyczących rosnącej wówczas inflacji. Jak się okazuje, ta nieco odpuściła, dzięki czemu pojawiła się większa swoboda w wyjazdach Polaków. Według danych z portalu Noclegowo dominowały pobyty do 4 dni, które łącznie stanowiły 63% wszystkich rezerwacji. W porównaniu do zeszłego roku można dostrzec nieznaczne ich wydłużenie, choć obecna sytuacja wciąż skłania Polaków do wybierania krótszych, aczkolwiek częstszych wyjazdów.
W tym sezonie zaobserwowałem zdecydowanie krótsze pobyty niż w ubiegłych latach, widać, że ludzie nie mają pieniędzy aby zatrzymywać się dłużej na np. 2 tygodnie - komentuje pan Tomasz, właściciel apartamentu w Gdańsku.
Najwięcej rezerwacji odnotowano w lipcu (38%). W tym miesiącu aura była wyjątkowo sprzyjająca dla urlopowiczów z mnóstwem gorących, słonecznych dni, co z pewnością przełożyło się na decyzje o terminie wyjazdu. Na 7-8 dniowy urlop zdecydowało się 12% wyjeżdżających, natomiast na dłuższy, powyżej 8 dni - zaledwie 4,5%. Tegoroczne wycieczki były planowane z wyprzedzeniem. Zaledwie 19% z nich to last minute. W porównaniu do zeszłego roku jest to nieco mniej.
Tendencje Polaków co do długości pobytu w znacznym stopniu pokrywają się z europejskimi. Obecnie decydujemy się na wyjazdy krótsze, nie dłuższe niż sześć noclegów, ale jest ich więcej niż poprzednich latach komentuje Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister sportu i turystyki.
Polacy w większości podróżowali z dziećmi. Wyjazdy rodzinne stanowiły 45% wszystkich rezerwacji, a te w parach - 35%. Natomiast pobyty grupowe to 16%. W pojedynkę wyjechało zaledwie 4% urlopowiczów. Średnio na urlop Polacy przeznaczyli ok. 1300 zł. W porównaniu do zeszłego roku jest to o 40% więcej.
© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami