TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2018-10-26 - Spokojniejszy wrzesień pod polskim niebem

Ruszył GIVT Index, wskaźnik poziomu zakłóceń ruchu lotniczego w Polsce i na wybranych krajowych lotniskach oraz rynkach zagranicznych. Indeks będzie ogłaszany w cyklu miesięcznym przez platformę technologiczną GIVT, pomagającą pasażerom linii lotniczych w uzyskiwaniu odszkodowań za zakłócone loty.

reklama


Jak działa GIVT Index i co pokazuje?

Indeks jest obliczany na podstawie dostępnych danych wewnętrznych oraz źródeł zewnętrznych, m.in. OAG jako udział opóźnionych ponad 3 godziny i odwołanych lotów rejsowych startujących z danego kraju, regionu lub lotniska (indeks wynoszący 10 oznacza 1% zakłóconych lotów).

Polska i "wielka siódemka"

Wskaźnikiem bazowym będzie GIVT Index dla Polski, obejmujący wszystkie porty lotnicze w kraju. Dodatkowo omawiane będą również indeksy "wielkiej siódemki", czyli największych polskich lotnisk: Warszawy (Lotnisko Chopina i Modlin), Krakowa, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Poznania.

Wrześniowy GIVT Index dla Polski - spokojniej po wakacjach

Wynoszący 8,8 punktu procentowego wskaźnik oznacza, w porównaniu z danymi za sierpień i lipiec, wyraźny spadek zakłóceń lotów pod polskim niebem. W lipcu i sierpniu polskie lotniska obsłużyły po 5 milionów pasażerów. W tym czasie mieliśmy do czynienia z zawirowaniami wynikającymi nie tylko z zagęszczenia siatki lotów przez wakacyjne czartery, ale też m.in. z kłopotów technicznych narodowego przewoźnika - komentuje Paulina Krogulec, Head of Airline Relations w GIVT. Rok wcześniej, we wrześniu 2017 roku, wskaźnik opóźnionych o ponad 3 godziny lub odwołanych lotów wynosił o niemal 2 punkty procentowe więcej - aktualny wynik jest więc tym bardziej wart odnotowania, ponieważ we wrześniu bieżącego roku polskie lotniska obsłużyły 4,3 miliona osób, a to jest prawie o 20 proc. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Wrzesień na największych polskich lotniskach

Największe kłopoty z punktualnością miały we wrześniu lotniska we Wrocławiu (GIVT Index 13,68) i Krakowie (12,28), podczas gdy pozostałe z "wielkiej siódemki" odnotowały wyniki poniżej 10. W czołówce znalazły się Modlin (3,87), Katowice-Pyrzowice (5,81) i Gdańsk-Rębiechowo (7,1).





Modlin, który obsługuje ok. 3,5 mln pasażerów rocznie, regularnie notuje lepsze wyniki punktualności odprawionych lotów niż lotnisko na Okęciu, z którego w tym samym czasie korzysta jednak ponad 5 razy więcej podróżnych, to jest ok. 20 mln osób. Tak było też we wrześniu - GIVT Index dla Modlina wyniósł 3,87, a dla lotniska Chopina - 9,26. Mamy do czynienia z bardzo wyraźną tendencją zniżkową - jeszcze w sierpniu dla Modlina indeks wskazywał 10,94, a dla lotniska na Okęciu - 16,29. Wynika to m.in. z zakończenia sezonu wakacyjnego. Wzrostu indeksu na Okęciu możemy spodziewać się w październiku, jeśli dojdzie do skutku strajk pracowników PLL LOT - mówi Paulina Krogulec.

Wrześniowy GIVT Index dla Krakowa to 12,28. Lotnisko w Balicach odnotowało spadek zakłóceń lotów w stosunku do sierpnia, kiedy wyniósł on tam 15,67 i wyraźny spadek w stosunku do lipca, kiedy indeks wskazywał 19,42. Ale już w porównaniu do września ubiegłego roku, kiedy wskaźnik wyniósł 8,04, widać, że sytuacja w Krakowie powinna się jeszcze poprawić - powiedziała Paulina Krogulec.

GIVT Index dla gdańskiego lotnisko we wrześniu to 7,1, tym wynikiem dwukrotnie poprawiło ono swój wskaźnik w stosunku do sierpnia (wtedy wyniósł 14,07). Zasadniczy wpływ na sierpniowy wynik gdańskiego lotniska miały opóźnienia i odwołane loty tanich linii, których pracownicy wówczas strajkowali - we wrześniu płynność ruchu uległa tam wyraźnej poprawie.

Również Katowice odnotowały we wrześniu dwukrotny spadek indeksu w stosunku do poprzedniego miesiąca - 5,81 wobec sierpniowego 9,96. W okresie wakacyjnym lotnisko w Pyrzowicach było liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów wśród polskich portów regionalnych. W sierpniu skorzystało z niego niemal 700 tysięcy podróżnych, we wrześniu liczba ta spadła aż o 100 tysięcy osób - przypomniała Paulina Krogulec.

Wrześniowy GIVT Index dla Wrocławia to 13,7, co w porównaniu z sierpniowym 16,8 oznacza niewielką poprawę w skali miesiąc do miesiąca. Jest za to znacznie lepiej w porównaniu do lipca, kiedy indeks pokazał wynik 27,4. Od dwóch lat wrocławskie lotnisko jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie, więc nieco wyższy wskaźnik opóźnionych lub odwołanych lotów będzie się zapewne utrzymywał tam również w najbliższej przyszłości - dodaje ekspertka GIVT.

Poznańskie lotnisko odnotowało we wrześniu wskaźnik na poziomie 7,62, poprawiając wynik w stosunku do sierpnia o 3,3 punktu procentowego i o niemal 12 p. p. w stosunku do lipca. Mimo pewnych opóźnień spowodowanych trudnymi warunkami atmosferycznymi na początku września, w wyniku których ruch lotniczy został przekierowany do Wrocławia, lotnisku na Ławicy udało się zwiększyć płynność ruchu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tegoroczny wynik za wrzesień był dla Poznania także nieco lepszy niż dla tego samego okresu w ubiegłym roku - powiedziała Paulina Krogulec.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com