TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-08-11 - Nowa odsłona portalu Zabytek.pl ma być bardziej przyjazna turystom

Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił nową wersję portalu Zabytek.pl. To pełny zbiór blisko 500 tys. obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru i krajowej ewidencji zabytków, w tym obecnie ponad 444 tys. zabytków archeologicznych, ponad 160 tys. zabytków nieruchomych, 114 miejsc z tytułem Pomnika Historii oraz 16 wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

reklama


Zabytek.pl prezentuje informacje o zabytkach w Polsce wraz z ich opisami i multimedialnymi treÅ›ciami: archiwalnymi i aktualnymi zdjÄ™ciami, modelami 3D obiektów, chmurami punktów, zdjÄ™ciami panoramicznymi 360 st., filmami dokumentalnymi, skanami starych planów budynków czy lokalizacjÄ… obiektów. Gromadzi także eksperckÄ… wiedzÄ™ o zabytkach podanÄ… w nowoczesnej i przyjaznej formie dla nieprofesjonalnego użytkownika. Teraz zawodowi globtroterzy jak i amatorzy turystyki mogÄ… planować podróże z uwzglÄ™dnieniem szlaków architektury zabytkowej, parków, ogrodów, cmentarzy wojennych czy zabytków archeologicznych, zgÅ‚Ä™biajÄ…c jednoczeÅ›nie historiÄ™ i doceniajÄ…c dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Obecnie Zabytek.pl udostÄ™pnia prawie 75 tys. zdjęć, przedstawiajÄ…cych obiekty zabytkowe wpisane do rejestru. Liczba ta stale roÅ›nie, gdyż sukcesywnie dodawane sÄ… nowe treÅ›ci. Oprócz zdjęć, not i opisów zabytków na portalu można przeglÄ…dać 36 kolekcji tematycznych oraz niemal 100 wycieczek prezentujÄ…cych dziedzictwo kulturowe z 16 województw. Ponadto na stronie dostÄ™pne sÄ… 82 filmy zrealizowane z TVP Kultura, prezentujÄ…ce zabytkowe perÅ‚y, posiadajÄ…ce status Pomnika Historii.

Portal realizuje misję Narodowego Instytutu Dziedzictwa: gromadzenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym poprzez udostępnianie archiwalnych i najnowszych zasobów dla służb związanych z ochroną i opieką nad zabytkami: konserwatorów, architektów, urbanistów, archeologów czy jednostek samorządu terytorialnego - mówi Bartosz Skaldawski dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Na portalu Zabytek.pl użytkownicy mogą zakładać swoje konta, co umożliwia im współtworzenie treści portalu poprzez dodawanie własnych zdjęć i opisów, dodawanie obiektów do listy ulubionych, a także zapisanie się do newslettera. Ilość materiałów cyfrowych udostępnianych na portalu stale rośnie. Strona wyposażona została w zaawansowaną wyszukiwarkę, która pozwala na znalezienie obiektów
i dokumentów wg:


Praktycznym rozwiązaniem dla zalogowanych użytkowników jest również możliwość zgłoszenia problemu przy każdym obiekcie. System sam zaklasyfikuje rodzaj zagrożenia, a następnie przyporządkuje i wyśle zgłoszenie do właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Portal Zabytek.pl zintegrowany jest z portalem mapowym administrowanym przez Instytut. Każda informacja o lokalizacji obiektu oraz jego podstawowych cechach, została umieszczona zgodnie ze szczegółowymi informacjami zawartymi w bazie danych przestrzennych NID. Widok mapy wykorzystuje również dane OpenStreetMap, które pozwalają na łatwą identyfikację wszystkich obiektów umieszczonych na portalu. Integracja z popularnym portalem mapowym Google Maps pozwala użytkownikowi wyznaczyć trasę do interesującego go zabytku przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego.

Zakładki "kolekcje i "wycieczki". mogą być pomocne przy planowaniu tras wycieczek. Pierwsza z nich grupuje obiekty w odpowiednio przygotowanych kategoriach tematycznych np. "Architektura rezydencjonalna na terenie województwa śląskiego" czy "Zamki krzyżackie na Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej". Druga umożliwia korzystanie z propozycji już gotowych wycieczek szlakiem zabytków, a zalogowanym użytkownikom, pozwala na stworzenie własnych tras. Wycieczki można konstruować w oparciu o dobór typów obiektów, które chcemy zwiedzić, rodzaj transportu (rowerowa, piesza, samochodowa), położenia geograficznego i czasu jej trwania. Tak przygotowaną wycieczkę można opublikować na portalu, zapisać w formie pliku PDF lub z wykorzystaniem urządzenia mobilnego z GPS nawigować się między kolejnymi punktami i eksportować wycieczki w formie ścieżek Google.

Część zabytków zaprezentowanych na podstronach portalu, posiada wizualizację 3D w postaci siatkowych modeli MESH lub zarejestrowanych w wyniku skanowania laserowego chmur punktów, a udostępnianych za pomogą autorskiej aplikacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod nazwą Cumulus. Model MESH pokazuje uproszczoną bryłę budynku oraz fotorealistyczną teksturę powierzchni zewnętrznych, natomiast chmura punktów jest wynikiem rejestrowania przestrzeni z rozdzielczością do 5 mm, dając precyzyjny, złożony z miliardów punktów, wirtualny model obiektu. Zabytek.pl udostępnia obecnie 50 chmur punktów pochodzących ze skaningu laserowego 3D, 30 modeli MESH oraz 170 rysunków inwentaryzacyjnych CAD.

Narodowy Instytut Dziedzictwa wystartował także z profilem na Instagramie, który ma zachęcić najmłodsze pokolenia Polaków do odkrywania i zdobywania wiedzy na temat historii i dziedzictwa kulturowego. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę prostych i interaktywnych form edukacyjnych i ma wspierać działanie nowej odsłony portalu zabytek.pl.

Narodowy Instagram Dziedzictwa to forma promocji i edukacji poprzez zaangażowanie młodych w naturalnym dla nich środowisku, jakim jest Internet. Profil NID przybrał formę interaktywnej mozaiki, której działanie inspirowane jest portalem zabytek.pl prezentującym atrakcyjne i merytoryczne treści: opisy, obecne i archiwalne zdjęcia obiektów zabytkowych, skany planów i rzutów architektonicznych, modele 3d zabytków, zdjęcia panoramiczne, a także filmy dokumentalne. Koncepcja Narodowego Instagrama Dziedzictwa wykorzystuje narzędzie osi czasu, po której można podróżować, odkrywając różne ciekawostki z kolejnych epok i okresów - obecnie na profilu można odkryć historię zabytków od prehistorii do początków średniowiecza.



Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2024 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com