TUR-INFO.PL
Serwis Informacyjny Branży Turystycznej


2021-08-24 - Ceny wycieczek niższe niż przed tygodniem, wyższe niż przed rokiem

Trend tygodniowych wzrostów średnich cen wyjazdów turystycznych wyhamował - uważają analitycy.

reklama


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 19 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 12 sierpnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 20 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 spadła o 21 złotych. W czterech poprzednich zestawieniach (dotyczących jeszcze pierwszego tygodnia sierpnia) odnotowano wzrosty średnich cen o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych, wcześniej miał miejsce spadek średniej ceny o 11 złotych, a w jeszcze wcześniej ceny wzrastały o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote.

W minionym tygodniu największa zniżka cen wycieczek wystąpiła w Kalabrii - o średnio 286 złotych, a mniejsze spadki odnotowano w Maroku i na Lanzarote - o 205 i 185 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Synaju i Sardynii, gdzie podniosły się w jednakowym stopniu o średnio po 129 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na Zakintos - o 107 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrosły o 21 i 74 złote.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.





W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, przeważały spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniósł średnio 75 złotych. Mniejsze miały miejsce w Grecji i w Turcji - o 33 i 4 złote, zaś wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Egipcie i w Bułgarii - o średnio 108 i 39 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 375 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już dziesiąty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym oraz jednocześnie kolejny rekordowy. W ośmiu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrastały o 350, 177, 949, 603, 335, 270, 164, 107 i 62 złote, a w 3-miesiecznym okresie wcześniejszym, czyli w trzynastu kolejnych zestawieniach tygodniowych, były one konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych.

Rocznych spadków cen wycieczek w minionym tygodniu nie odnotowano, a największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman - o średnio 1247 złotych oraz na kanaryjskich Fuerteventurze i Teneryfie - o 863 i 730 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 325 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty drugi z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,66 zł/litr wobec 1,77 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty trzeci z rzędu roczny wzrost, tym razem o 50,3 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 50,6 procent, a przed dwoma o 55,4 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 5,4 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 3,8 procent, a przed dwoma o 3,1 procent.

W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty drugi z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w kolejnym zdecydowanie rekordowym w tym sezonie przedziale +230/+240 złotych, podczas gdy poprzednio było to +205/+215, a przed dwoma tygodniami +200/+210 złotych.

Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich dwudziestu dniach na rynkach światowych daje nadzieję na większą niż dotychczas zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno sprzyjać niższym kosztom organizacji wycieczek. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.





Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były znacząco wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty kolejny raz miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 191 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły już w sposób bardziej znaczący, w tym w Grecji, Bułgarii i Turcji o średnio 299, 391 i 423 złote, a w zdecydowanie największej skali na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 731 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech - o 658, 486 i 357 złotych, a znacząco mniejsze w Tunezji, Portugalii, na Malcie i w Albanii - o 115, 145, 171 i 208 złotych.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) ceny spadły jedynie w Grecji - o 96 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły, stosunkowo umiarkowanie w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji - o 31, 72 i 99 złotych, a znacznie bardziej w Egipcie - o 328 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły na Malcie - o średnio 588 złotych, a znacząco mniejsze w Albanii, Portugalii i na Cyprze - o 186, 114, 102 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny się podniosły, przy czym w niedużym stopniu w Tunezji - o 7 złotych, a w większym na Majorce - o średnio 112 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurze Sun & Fun - o około 52 złotych, przy czym spadek wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 50 (Best Reisen) do nawet 760 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 37 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 22 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 28 ofert) oraz Rainbow z liczbą 19 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 27 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Sun & Fun i TUI Poland - 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Itaka - 6 i 5 ofert oraz biura Rainbow, Exim Tours i Neckera - wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland i Itaka - 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 9 ofert i TUI Poland - 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Coral Travel i Sun & Fun - po 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Ecco Holiday - po 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, a biuro Itaka w Grecji, Tunezji, Turcji, Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym pierwszym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale nastąpiły przesunięcia na zajmowanych przez biura pozycjach. Na pozycję lidera z drugiej awansowało biuro Coral Travel, które dokonało mniejszej podwyżki cen ofertowych niż poprzednio liderujące biuro Exim Tours, które w ten sposób spadło o jeden szczebel na pozycję wicelidera. Z miejsca piątego na trzecie awansowało biuro Sun & Fun (obniżka cen ofertowych), zaś o jedną pozycję w dół przesunęły się biura TUI Poland (na czwartą) oraz Grecos (na piątą).






Wróć do strony głównej


Pełna wersja

© 2025 TUR-INFO.PL Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt z nami

stat24.com